Wygraj zaproszenie na koncert przy ul. Podleśnej [KONKURS]

2019.04.03 11:56
"Odkrycia" - tak jest zatytułowany koncert dyplomantów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku, który odbędzie się w piątek (5.04).
Wygraj zaproszenie na koncert przy ul. Podleśnej [KONKURS]
Fot: pixabay.com

Młode talenty: Joanna Jurczuk - klarnet, Mateusz Kurkowski - klarnet, Małgorzata Piotrowska - sopran, Hanna Pawlicka - skrzypce, Bernard Niezgoda - trąbka, Patrycja Pawełczyk - kontrabas, Elżbieta Sandel - skrzypce, Mikalai Mileshka - fortepian zagrają z Orkiestrą OiFP pod batutą Maestro Mirosława Jacka Błaszczyka, który jest kierownikiem muzycznym Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Mirosław Jacek Błaszczyk ukończył z odznaczeniem studia w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie kształcił się w klasie dyrygentury K. Stryi. W 1993 r., dzięki stypendium American Society for Polish Music, pogłębiał umiejętności dyrygenckie w Los Angeles.

W 1986 r. został dyrektorem artystycznym Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Zabrzu, a w 1990 r. dyrektorem naczelnym i artystycznym Państwowej Filharmonii w Białymstoku, z którą odbył tournée po USA (1995; m.in. nowojorska Carnegie Hall). Przez dwa sezony był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Poznańskiej (1996). W latach 1998–2013 dyrektor artystyczny, od roku 2013 dyrektor Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego w Katowicach. Od 1999 r. dyrektor artystyczny i juror Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach. Od 2017 r. szef artystyczny Polskiej Orkiestry "Sinfonia Iuventus". W latach 2010–2016 dyrektor artystyczny II Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Toruniu. W 2011 r. objął stanowisko przewodniczącego jury VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Przewodniczący jury VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów w Białymstoku (2016).

Koncertuje na wszystkich estradach w kraju (z Filharmonią Narodową na czele) i za granicą (m.in. Albania, Austria, Białoruś, Chiny, Czechy, Francja, Hiszpania, Irlandia, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Litwa, Łotwa, Maroko, Meksyk, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tunezja, Ukraina i USA). Z zespołami Filharmonii Śląskiej nagrał kilkadziesiąt płyt. "Górecki. Mikołaj/Henryk Mikołaj" (DUX 0924) nominowana była do Fryderyka 2013.

Wydarzenie odbędzie się w sali koncertowej przy ul. Podleśnej, początek o godz. 19.00. Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym koncertu.

Wygraj zaproszenie: Konkurs

Zobacz też: Odkrycia - koncert dyplomantów UMFC Filii w Białymstoku

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1786 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39