Wyjeżdżając na urlop, strzeż się wakacyjnych mandatów

2013.07.31 00:00
Sezon wakacyjny w pełni. Wielu z nas na urlop wybiera się samochodem. Niestety wiąże się to też z ryzykiem spotkania na swojej drodze kontroli drogowej. Za co kierowcy najczęściej są karani w okresie wakacyjnym? Na co uważać, by ustrzec się mandatu?
Wyjeżdżając na urlop, strzeż się wakacyjnych mandatów
Fot: KWP Białystok
W okresie letnim policje prowadzi kontrole w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków

Dobre warunki na drodze zachęcają do szybszej jazdy, jednak może to odbić się na naszym portfelu. Już za przekroczenie limitu o 10 km/h zapłacimy mandat w wysokości 50 zł i otrzymamy 1 punkt karny. Maksymalna kara za to wykroczenie to 500 zł i 10 punktów karnych (przy przekroczeniu dozwolonej prędkości o 50 km/h lub więcej). By zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, policja intensyfikuje działania w miejscach, w których najłatwiej o wypadek.

W bezpiecznej jeździe, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka otrzymania mandatu, mogą pomóc na przykład aplikacje dla kierowców na smartfony czy nawigacje. Ostrzegają one bowiem o miejscach szczególnie niebezpiecznych oraz możliwych kontrolach drogowych. Zarówno jedna, jak i druga informacja zmusza kierowcę do zdjęcia nogi z pedału gazu.

Policjant podczas kontroli może także sprawdzić, czy pojazd jest wyposażony w niezbędny sprzęt. Zgodnie z polskim prawem w każdym samochodzie powinny znaleźć się: gaśnica i trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji.

– Za brak gaśnicy kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości od 50 do 500 zł – mówi podkom. Andrzej Baranowski, rzecznik prasowy podlaskiej policji. Kara grozi kierowcy również wtedy, gdy gaśnica nie znajduje się w miejscu łatwo dostępnym, nie powinno więc przewozić się jej w bagażniku. Brak trójkąta ostrzegawczego skutkuje mandatem (150–300 zł).

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

Polecamy
Barwnik
BarwnikAl. Dziesięciny 7/65
15-806 Białystok
www.barwnik.com

Więcej informacji
1369 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39