Wypełniasz PIT elektronicznie? Uważaj, na jakiej stronie to robisz

2019.04.03 07:32
Nie ma wątpliwości – elektroniczne PIT-y biją rekordy popularności. Ludzie doceniają to, że nie muszą stać w kolejkach w urzędach skarbowych. Krajowa Administracja uczula jednak, by zwracać uwagę na strony, z których korzystamy.
Wypełniasz PIT elektronicznie? Uważaj, na jakiej stronie to robisz
Fot: pixabay.com

Rzadziej składamy PIT-y w urzędach

Jak wynika z najnowszych badań, aż 78% złożonych do tej pory zeznań wpłynęło do urzędów skarbowych woj. podlaskiego w sposób elektroniczny. Okazuje się jednak, że nie wszystkie strony, z których korzystamy, są bezpieczne. W sieci pojawiają się bowiem witryny, które nie są autoryzowane przez resort finansów.

Już niewiele czasu zostało na rozliczenie się z podatku dochodowego za 2018 r. Mieszkańcy naszego regionu rezygnują ze stania w urzędowych kolejkach i składają formularze przez internet. Słusznie - jest znacznie prościej i szybciej. Do tej pory do podlaskich urzędów skarbowych wpłynęło ponad 278 tys. rocznych zeznań podatkowych (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39), a ponad 216 tys. z nich to PIT-y złożone drogą elektroniczną – za pośrednictwem systemu e-Deklaracje lub nowej usługi Twój e-PIT.

- Mieszkańcy Podlasia coraz chętniej korzystają z usługi Twój e-PIT, czyli z możliwości złożenia swojego zeznania PIT-37 lub PIT-38, które zostało przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową oraz udostępnione do weryfikacji i zaakceptowania. W ten sposób zostało już złożonych ponad 81 tys. zeznań, co stanowi 37% wszystkich złożonych w jakiejkolwiek formie zeznań PIT-37 i PIT-38 – podaje rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej Radosław Hancewicz.

Urzędy uczulają jednak, by korzystać z pewnych stron. Jedynym właściwym sposobem składania elektronicznych formularzy PIT za 2018 r. – udostępnianym przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową – jest usługa Twój e-PIT lub e-Deklaracje na Portalu Podatkowym www.podatki.gov.pl.

Korzystanie z innych witryn bądź aplikacji e-PIT-ów może być niebezpiecznie, bowiem nie jest autoryzowane przez resort finansów. W związku z tym może przyczynić się np. do zainfekowania komputera bądź przekazania swoich danych nieuprawionym do tego osobom. A oszustów pojawia się w sieci coraz więcej.

Chcesz się rozliczyć przez internet? To proste

Na portalu podatki.gov.pl na podatników czekają gotowe zeznania podatkowe (dotyczy to osób rozliczających się na formularzach PIT-37 oraz PIT-38). W tym roku po raz pierwszy urzędy skarbowe były zobowiązane do przygotowania naszych zeznań podatkowych.

Każdy e-PIT jest przygotowany automatycznie, dlatego nie trzeba składać żadnych wniosków czy formularzy w tej sprawie. Wystarczy wejść na podatki.gov.pl i zalogować się, wpisując swoje dane autoryzacyjne, czyli: PESEL lub NIP, datę urodzenia, przychód za 2017 r. (kwota, którą wskazaliśmy w PIT za 2017 r. w jednej ze wskazanych pozycji), przychód za 2018 r. (kwota, którą znajdziemy w informacji PIT-11 od jednego z naszych pracodawców za 2018 r. we wskazanej pozycji).

Gdy już się zalogujemy, dostępne będzie nasze rozliczenie przez urząd skarbowy. Jeśli rozliczamy się wraz z małżonkiem – koniecznie trzeba zaznaczyć taką opcję. Wówczas będziemy musieli podać dane autoryzacyjne małżonka i po tej weryfikacji otrzymamy gotowe rozliczenie wspólne.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

909 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39