Wystawa "Bebok" Karoliny Jonderko

dodane dnia: 2024-05-13 przez: Dali01
Termin imprezy:
2024-05-17 - 2024-06-30
Organizatorzy zapraszają na wystawę "Bebok" Karoliny Jonderko.

Bebok. Na Śląsku zna go każde dziecko. Kim jest Bebok? Jest dobry czy zły? Czy powinniśmy się go bać? Czy istnieje naprawdę? Czy odwiedza również Ciebie? Czy jest jednym z nas?

Bebok.
Małe miasteczko. Grupa nastolatków. Domek numer 8. Beztroskie wakacje, które zamieniają się w… fotograficzny horror stworzony przez Karolinę Jonderko, jedną z najzdolniejszych polskich dokumentalistek, przy współpracy z grupą młodych ludzi z wrzesińskiego Teatru Otczapy. Bezpośrednią inspiracją dla fotografki, która pochodzi ze Śląska, była postać Beboka oraz filmowe obrazy takie jak StrangerThings czy Miasteczko TwinPeaks, w których mieszkańcy małych i w domyśle nudnych miejscowości biorą udział w niezwykłych wydarzeniach z pogranicza jawy i snu, czy ściślej mówiąc – sennego koszmaru. Zainspirowana wspomnianymi wyżej serialami, postanowiła potraktować Wrześnię jako swego rodzaju plan filmowy, na którym rozgrywać się będą wykreowane przez Nią wydarzenia. Świat ukazany w Beboku cały czas balansuje na granicy prawdy i fikcji, jawy i snu, sielanki i koszmaru, wszystko wydaje się zmyślone i prawdziwe zarazem. Jak jest naprawdę?
Bebok to może być historia każdego z nas. Projekt i książka opowiadają o oswajaniu lęku i strachu, a także o braku przynależności i szukaniu akceptacji przez grupę.
Zobacz na ile Bebok to również Twoja historia. Nie bój się. Nie będziesz sam.

Projekt i książka Bebok Karoliny Jonderko powstały w ramach Kolekcji Wrzesińskiej.


KOLEKCJA WRZESIŃSKA

Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Burmistrz Miasta i Gminy Września Tomasz Kałużny co roku zaprasza na rezydencję artystyczną jednego fotografa wybranego przez kuratora. Zadaniem artysty jest stworzenie osobistego zestawu fotografii, który ilustruje gminę i jej mieszkańców. Ma on przy tym zapewnioną całkowitą swobodę twórczą, zarówno w kwestii poruszanych tematów, jak i sposobów ich przedstawienia. Efekty jego pracy publikowane są w formie artystycznej książki fotograficznej oraz prezentowane na wystawie we Wrześni.

Za sprawą Kolekcji Wrzesińskiej mieszkańcy Miasta i Gminy Września mają okazję spojrzeć na siebie samych i przestrzeń, w której żyją, z perspektywy artysty będącego zewnętrznym obserwatorem. Dzięki temu „zewnętrznemu oku” mają sposobność dowiedzieć się czegoś nowego o ludziach, miejscach i zjawiskach, które są tak blisko nich, a jednak często umykają ich uwadze w codziennym życiu. Kolekcja Wrzesińska adresowana jest również „na zewnątrz”, poza miasto, w którym powstaje. Września staje się tym samym czymś w rodzaju miasta uniwersalnego, za pomocą którego fotograf opowiada historie o znacznie szerszym kontekście, wykraczającym poza, ale wynikającym z miejsca realizacji.
W przyszłości ten zbiór fotografii stanowić będzie bezcenne świadectwo naszych czasów. Dzisiaj kolekcja ma odkrywać, skłaniać do refleksji i stawiać pytania.

Autorzy Kolekcji Wrzesińskiej:
2009 – Bogdan Konopka
2010 – Andrzej Jerzy Lech
2011 – Mariusz Forecki
2012 – Nicolas Grospierre
2013 – Zbigniew Tomaszczuk
2014 – Katarzyna Majak
2015 – Adam Lach
2016 – Rafał Milach
2017 – Filip Springer
2018 – Zuza Krajewska
2019 – Chris Niedenthal i Tadeusz Rolke
2020 – Magdalena i Maksymilian Rigamonti
2021 – Maciej Jeziorek
2022 – Karolina Jonderko

Kuratorzy Kolekcji Wrzesińskiej:
2009 – 2014 – Waldemar Śliwczyński
od 2015 – Karol Szymkowiak

Mecenas projektu Kolekcja Wrzesińska:
Burmistrz Miasta i Gminy Września Tomasz Kałużny


KAROLINA JONDERKO - AUTORKA KOLEKCJI WRZESIŃSKIEJ 2022

Karolina Jonderko (1985) Rydułtowy. Córka górnika i nauczycielki muzyki. Członkini Agencji Napo Images. Absolwentka fotografii na wydziale operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Laureatka wielu prestiżowych nagród m.in. World Press Photo 2021 czy Magnum &IdeasTapAward, dzięki któremu odbyła staż w redakcji agencji Magnum Photos w Nowym Jorku. Swoje działania fotograficzne koncentruje na długoterminowych projektach. Większość z nich dotyka zjawiska straty i wiążących się z nią następstw - te zagadnienia odnajdziemy w cyklach „Autoportret z matką”, „Zaginieni”, “Reborn” i „Mała Polska”. Wychodząc od własnych doświadczeń, autorka rozszerza perspektywę o innych ludzi zmagających się z problemem straty - najbliższych, miejsca, tożsamości.
W swojej pracy przykłada niezwykłą wagę do zbudowania osobistej więzi z bohaterami.


Wernisaż: Ul. Wiktorii 5, 17.05.2024, piątek, godz. 17.00
Ekspozycja otwarta zwiedzającym w terminie od 17 maja do 30 czerwca 2024 r.
Kuratorka wystawy: Ewa Meissner
Miejsce imprezy
ul. Wiktorii 5
15-070 Białystok
Imprezy

1619 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39