Wystawa "Sposoby widzenia: Znikanie"

dodane dnia: 2024-04-02 przez: Dali01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2024-04-06 - 2024-05-15
Organizatorzy zapraszają na wystawę pokonkursową 13. edycji Konkursu Fotograficznego Ogólnopolskiego Przeglądu Fotografii Współczesnej.

W wystawie pokonkursowej wezmą udział: Ewa Bijak, Rafał Gołuszka, Filip Czernikiewicz, Damian Lemański, Julia Kręgielska, Marzena Kolarz, Michał Konrad, Monika Krzyżowska, Łukasz Makoś, Aleksandra Mrówczyńska, Kamil Myszkowski, Marta Pogorzały, Agnieszka Potocka, Marcin Urbanowicz, Danka Sikorska, Jarosław "Ciziewski" Zadora, Eliza Waśkiewicz, Sylwester Wojtas.

Werdykt jury w składzie: Katarzyna Sagatowska, Jakub Dziewit, Artur Reszko

"Znikanie" jako temat konkursu fotograficznego to hasło-klucz wręcz idealne, odnoszące prawie bezpośrednio do Barthesowskiej myśli, że fotografia pokazuje to coś, czego już nie ma i nigdy nie wróci – a jednak zostaje przecież na fotografii. Hasło to jest więc zaproszeniem do opowieści o tym, co odeszło lub odchodzi – społecznościach, kulturach, zjawiskach, zwyczajach. Ale także: konkretnych osobach, naszych bliskich, osób, za którymi tęsknimy. Odrębną, liczną grupę zgłoszeń stanowiły te odnoszące do tożsamości czy też relacji samych osób autorskich z rzeczywistością – mnogość wypowiedzi zdjęciowych podejmujących tę tematykę pokazuje, że uważność na drugą osobę to zjawisko, którego ciągle nie jest wystarczająco dużo (dbajcie/dbajmy o siebie!). Wreszcie część zgłoszeń skupiała się na dosłownym rozumieniu pojęcia i przedstawiało fizyczny proces znikania – czy to obiektów na zdjęciach, czy to samych zdjęć, w ich specyficznej materialności. Jury zdecydowało się nagrodzić prace, które były spójne i świadome, ale przede wszystkim przemawiały najmocniej do emocji i zostawiały w niej największe poruszenie. Wśród tematów trudnych pojawiały się także propozycje humorystyczne, z uśmiechem podchodzące do tematu.

Po konkursie jury pozostaje – paradoksalnie – w uczuciu pewnego niedosytu. Nie dlatego, że zobaczyli za mało zdjęć – wprost przeciwnie, liczba tych dobrych była wysoka! Dużo jednak było sytuacji, kiedy zdjęciom brakowało kontekstu, dopowiedzenia, dookreślenia historii. Zdjęcia – wbrew pozorom – nie mówią same za siebie, często są trudne w interpretacji, gdyż odbiorców w miejscu i/lub czasie robienia zdjęcia nie było przy fotografowanej sytuacji. Jury jest bardzo ciekawe niektórych historii stojących za fotografiami – nie bójcie się więc w przyszłości opatrywać zdjęć komentarzem, wprowadzeniem, tytułem. Fotografia w końcu jest opowieścią o rzeczywistości, a nie tylko o tym, co jest na zdjęciach. Paradoksalnie – treść i przekaz zdjęcia, jeśli nie będzie im towarzyszyć inna wypowiedź – mogą zniknąć łatwiej niż samo zdjęcie.

Wernisaż oraz pokaz slideshow: 6 kwietnia 2024, godz. 18:30.
Wystawę można zwiedzać do 15 maja 2024 w godz. 14:00-21:00.
Miejsce imprezy
ul. Legionowa 5
15-281 Białystok
Imprezy

859 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39