Wystawa "W drodze. Żołnierze «armii Andersa» 1941–1946"

dodane dnia: 2024-05-17 przez: zoko
Termin imprezy:
2024-05-17 - 2024-08-15
Organizatorzy zapraszają na wystawę "W drodze. Żołnierze «armii Andersa» 1941–1946".

"W drodze. Żołnierze «armii Andersa» 1941-1946" to ekspozycja przygotowana w przestrzeni miejskiej, której głównym elementem są koloryzowane fotografie z epoki oraz korespondujące z nimi wspomnienia oficerów i żołnierzy PSZ na Zachodzie. Prezentujemy ją z okazji 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino.

Marcin Koziński (autor wystawy): "Muzeum Wojska w Białymstoku posiada w zbiorach liczne eksponaty związane ze służbą żołnierzy w "armii Andersa". Wśród nich są m.in. fotografie żołnierzy, wykonane przez nich samych lub Wojskowe Biuro Propagandy i Oświaty PSZ w ZSRS, Oddział Propagandy i Kultury Dowództwo Armii Polskiej na Wschodzie, Referat Fotograficzny Oddziału Kultury i Prasy 2 Korpusu Polskiego w latach 1941-1946. To zdjęcia o różnej wielkości i stanie zachowania, czasami opisane na odwrocie, wszystkie czarno-białe lub w sepii. Fotografie dokumentują niemal cały szlak przebyty przez "armię Andersa", od ZSRS przez Persję (Iran), Bliski Wschód (Irak, Palestyna) po Włochy i Wielką Brytanię. Biorąc je w dłonie mamy poczucie kontaktu z odległą historią. Jak sprawić, by stała się bliższa? Może próba przywrócenia kolorów starym fotografiom pozwoli lepiej wejść w świat ich bohaterów?".

Twórcą koloryzacji zdjęć jest Mirosław Szponar, były fotograf i fotoreporter. Praca nad dwudziestoma zdjęciami zajęła mu kilka miesięcy, które poza pracami graficznymi wypełniały m.in. stałe konsultacje historyczne z muzealnikami. Czasami w kwestii wyjątkowych drobiazgów, jak kolor nici, którymi przyszyty został guzik mundurowy.

Informacje dodatkowe:

Ekspozycji towarzyszy strona internetowa. Można ją odnaleźć również przy pomocy kodu QR, znajdującego się na planszach wystawienniczych. Poza dodatkowymi treściami narzędzie oferuje użytkownikom kilka interaktywnych funkcji, które mogą stanowić dobrą zabawę. Jej autorami są Koziński i Beata Wiśniewska-Lewoc.

Zdjęcia:

1-3. Wystawa "W drodze […]" (zdjęcie S. Skibicki/MWB)

4-5. Inspekcja jednostek 2. Korpusu Polskiego przez dowódcę brytyjskiej

8. Armii gen. Olivera Leese. Drugi z prawej strony stoi dowódca 3. Dywizji Strzelców Karpackich generał Bolesław Duch, Włochy, 1944 rok.
Fotografia ze zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku, nr inw. MWB/D/5167.

6-7. Żołnierze 3. Dywizji Strzelców Karpackich przed namiotem, Irak, ok. 1943 roku. Fotografia ze zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku, nr inw. MWB/D/1851.

8-9. Żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie na ulicy miasta w Wielkiej Brytanii, ok. 1946 roku.
Fotografia ze zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku, nr inw. MWB/D/5043.
Miejsce imprezy
Białystok, Plac Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie

Polecamy lokal
1625 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39