Z udziałem najwyższych władz państwowych za miesiąc zostanie otwarte Muzeum Pamięci Sybiru

2021.08.18 18:20
Dokładnie w piątek 17 września, z udziałem najwyższych władz państwowych i samorządowych, odbędzie się oficjalna uroczystość otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru. Po czterech latach od powołania instytucji jej progi będą mogli przekroczyć pierwsi zwiedzający.
Z udziałem najwyższych władz państwowych za miesiąc zostanie otwarte Muzeum Pamięci Sybiru
Fot: Anna Kulikowska

Ważna instytucja dla miasta i regionu

Będzie to jedyne muzeum w kraju opowiadające historię polskiej obecności na Sybirze: od carskich zsyłek w głąb Rosji po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na Syberię i do Kazachstanu.

- Mamy najnowocześniejszą instytucję kultury muzealnej w tej części Polski, a mogę też śmiało powiedzieć, że w tej części Europy - powiedział podczas konferencji Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.

- Cztery lata od powołania tej jednostki nastąpi otwarcie. Data 17 września nie jest oczywiście datą przypadkową, lecz symboliczną. Muzeum Pamięci Sybiru mówi o wschodnich terenach, kiedyś ZSRR, teraz Rosji, a ostatnie wywózki XX w. miały miejsce dlatego, że Rosja sowiecka zaatakowała Polskę. Wbiła przysłowiowy nóż w plecy 17 września 1939 r.- stwierdził Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. - Miałem możliwość zwiedzić Muzeum Pamięci Sybiru, jest to opowieść o Golgocie Wschodu, o martyrologii, jak również o tym, że Polacy już wcześniej na Syberię wyjeżdżali. To miejsce ma upamiętniać ich cierpienie. Ta narracja jest bardzo wzruszająca. Takim placówkom musi towarzyszyć memento, aby nigdy już człowiek człowiekowi nie zgotował takiego losu.

Na uroczystości otwarcia zostali zaproszeni: prezydent RP Andrzej Duda, byli prezydenci: Bronisław Komorowski, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, władze parlamentarne.

Bogaty program

Ze względów bezpieczeństwa oraz z powodów sanitarno-epidemiologicznych liczba osób biorących udział w uroczystym otwarciu w dniu 17 września musi zostać bardzo ograniczona. Dlatego będzie ono transmitowane za pośrednictwem internetu. Po części oficjalnej goście uroczystości wysłuchają koncertu, podczas którego wystąpią: Natalia Kukulska, Atom String Quartet i Michał Dąbrówka.

Natomiast o godzinie 20:30 wszyscy chętni będą mogli obejrzeć wieczorną iluminację pt. "Doświadczenie Sybiru", która zostanie wyświetlona na budynku Muzeum Pamięci Sybiru.

W sobotę 18 września (w godzinach 10:00-23:00) pierwsi chętni będą mogli zwiedzić wystawę główną Muzeum. W tym celu należy wcześniej zarezerwować bilet przez internet, na stronie Muzeum Pamięci Sybiru bądź telefonicznie: 85 672 36 00 (rezerwacja będzie możliwa od 1 września. Po ekspozycji będą oprowadzać widzów certyfikowani przewodnicy, którzy ukończyli organizowaną przez Muzeum Pamięci Sybiru Akademię. Do dyspozycji zwiedzających będą także audioprzewodniki.

Tego dnia na placu przy Muzeum odbędzie się również rodzinny piknik historyczny, podczas którego najlepsze grupy rekonstrukcyjne z całego kraju zaprezentują mundury i uzbrojenie z różnych epok historycznych.

W niedzielny poranek 19 września (w godzinach od 10:30 do 16:00) na placu przy Muzeum odbędzie się Śniadanie Kresowe, podczas którego lokalni restauratorzy będą serwować dania kuchni kresowej. Również w godzinach porannych (początek o godz. 10:00) ulicami osiedla Wygoda przejedzie Peleton Pamięci, którego uczestnicy odkrywać będą ostatnie ślady przedwojennej przeszłości dzielnicy. Peleton poprowadzą cykliści na oryginalnych rowerach z lat 20. i 30. XX w. Na zakończenie rajdu odbędzie się pokaz zabytkowych rowerów i mody retro.

Dodatkowo w muzealnym Parku Pamięci zostanie zaprezentowana wystawa pt. "Niepodległa – ziemie wschodnie II Rzeczypospolitej". Towarzyszyć jej będą warsztaty i animacje dla dzieci i rodziców.
W niedzielę (w godzinach 12:00-18:00) kontynuowane będzie także zwiedzenie wystawy stałej (wejście tylko po wcześniejszej rezerwacji biletów).

Uroczystości otwarcia poprzedzi dyskusja panelowa (16 września, godz. 13.00-15.00) poświęcona problematyce zbrodni sowieckich. Wezmą w niej udział historycy z kraju i ze świata. Wszyscy chętni będą mogli obserwować jej przebieg w Internecie.

Tego dnia powołany zostanie także Instytut Badawczy im. Seweryna Nowakowskiego (prezydenta Białegostoku, który został aresztowany przez Sowietów i poniósł śmierć w nieznanych okolicznościach). Działający w strukturze Muzeum Pamięci Sybiru Instytut będzie prowadził badania naukowe nad historią obecności Polaków na Sybirze.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1211 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39