Z większą liczbą uczniów i nowymi inwestycjami. Białystok rozpoczął nowy rok szkolny

2014.09.02 00:00
Uroczyste "Gaude Mater..." zabrzmiało w Pałacu Branickich. Prezydent wręczył powierzenia stanowisk dyrektorom białostockim szkół, natomiast najlepszym uczniom - medale i stypendia. Białystok oficjalnie rozpoczął nowy rok szkolny.
Z większą liczbą uczniów i nowymi inwestycjami. Białystok rozpoczął nowy rok szkolny
Fot: MC

- Przed chwilą usłyszeliśmy Mazurek Dąbrowskiego i Gaude Mater Polonia, pieśni, które wykonuje się przy specjalnych okazjach. Dzisiaj taka okazja jest, ponieważ zaczynamy nowy rok szkolny w rodzinie białostockiej oświaty - powitał uroczyście zebranych prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W oświacie dzieje się coraz lepiej

Chociaż tylko w tym roku szkolnym kilkudziesięciu białostockich nauczycieli straciło etaty, to podczas dzisiejszej uroczystości przytaczano optymistyczne statystyki. Jak zaznaczył włodarz miasta, 1 września do szkolnych ławek w Białymstoku przysiadło prawie 46 tys. uczniów, co oznacza, że w porównaniu z rokiem ubiegłym ta liczba wzrosła o blisko 700.

- Oznacza to, że ten proces, kiedy mieliśmy duży niż demograficzny, zakończył się i w tej chwili mamy pełną stabilizację, a nawet tendencję rosnącą - mówił Truskolaski.

Ale jak przekonywał prezydent, nie tylko z rosnącej liczby uczniów powinni cieszyć się przedstawiciele białostockiej oświaty:
- Baza dydaktyczna w naszym mieście powiększyła się o cztery duże inwestycje na wielką kwotę ponad 20 mln zł, są to: Centrum Kształcenia Praktycznego, Przedszkole Samorządowe nr 81, inwestycje w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi, a także nowe skrzydło w II Liceum Ogólnokształcącym - wyliczał.

Również w tym roku szkolnym po raz pierwsi białostoccy maturzyści podejdą do matury międzynarodowej.

- Białystok dołączył do grona elitarnych miast, a II Liceum Ogólnokształcące do grona 33 elitarnych szkół w kraju, gdzie młodzież będzie zdawała maturę międzynarodową. Takich uczniów w tym roku będzie 34, a łącznie w trzech oddziałach - 102. To bardzo cieszy, bo daje naszej młodzieży ogromne szanse awansu zawodowego i społecznego - dla tych uczniów świat stoi otworem, a nawet więcej - leży u ich stóp - tłumaczył Truskolaski.

Wszystkiego najlepszego!

Podczas uroczystości przedstawiciele władz miasta a także białostockiej oświaty składali życzenia zarówno nauczycielom, jak i uczniom.

- Białostocka oświata jest bardzo dobrze zorganizowana i ma bardzo dobre wyniki - nie tylko na tle województwa, ale też w kraju. To zasługa pracy władz miasta, departamentu edukacji, dyrektorów i uczniów. Gratuluję tego co jest i życzę wszystkim, aby poziom białostockiej edukacji był jeszcze wyższy. Przed nami kolejny, niełatwy nowy rok szkolny, kolejne wyzwania. Życzę, by się wszystko powiodło - życzył zebranym Podlaski Kurator Oświaty Jerzy Kiszkiel.

- Na progu tego nowego roku szkolnego składam życzenia, aby obfitował on w jak najlepsze oceny, żeby uczniowie chętnie przychodzili do szkoły i równie chętnie do niej przychodzili nauczyciele. Co prawda, jest to ich obowiązkiem, ale jeżeli robi się to z chęcią, to efekty są o wiele lepsze - dodał prezydent.

W trakcie uroczystości, której nastrojową oprawę muzyczną zapewnił Chór Miasta Białegostoku, dyrektorzy białostockich szkół z rąk prezydenta odebrali tzw. powierzenia stanowisk na kolejną kadencję. Z kolei najlepsi uczniowie otrzymali medale "Diligentiae - za pilność", a także akty stypendialne na nowy rok szkolny.

Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl

992 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39