Za ekspresową "ósemką". Kończy się zbiórka podpisów

2021.02.26 12:21
Grupa społeczników z Suwałk kończy zbieranie podpisów pod petycją "Tak dla drogi ekspresowej Suwałki – Augustów – Białystok".
Za ekspresową "ósemką". Kończy się zbiórka podpisów
Fot: Archiwum

Inicjatorzy akcji #EkspresowePodlaskie chcą opowiedzieć się za jednym z wariantów budowy drogi ekspresowej łączącej Via Balticę (S61) i Via Carpathię (S19). Ich zdaniem trasa z Białegostoku przez Korycin, Suchowolę, Sztabin i Augustów do Suwałk jest najbardziej korzystna dla całego województwa podlaskiego. Bardziej niż dyskutowany na początku wariant Białystok - Knyszyn - Mońki - Grajewo - Ełk.

Argumenty, jakie przytaczają za trasą Suwałki - Augustów - Białystok to m.in.:

- najkrótszy przebieg, w całości przez województwo podlaskie;
- połączenie dwóch największych miast województwa;
- ułatwienie mieszkańcom nauki, studiowania oraz pracy w stolicy województwa;
- łatwiejszy dostęp do urzędów, szpitali, obiektów usługowych i handlowych znajdujących się w Białymstoku;
- przyciągnięcie mieszkańców Polski na północny-wschód i rozwój turystyki oraz lokalnych przedsiębiorców;
- przebicie się w najwęższym punkcie Biebrzańskiego Parku Narodowego;
- mniejsze zużycie paliwa i krótszy czas emisji spalin;
- przeniesienie tranzytu z dala od zabudowań.

- W ostatnim czasie wariant budowy drogi ekspresowej przez Augustów po śladzie krajowej "ósemki" zyskał również wielkie poparcie ze strony lokalnych samorządów i przedsiębiorców. Inicjatywę poparli m.in. prezydent Suwałk, burmistrzowie z Augustowa i Sejn, wójtowie gmin, a także rady miast i powiatów – przypomina Damian Izbicki, jeden z inicjatorów akcji.

Jeszcze do końca lutego można poprzeć inicjatywę #EkspresowePodlaskie tu.

- Dotychczas pod petycją podpisało się ponad 3 500 osób. Podpisy zbierane są jeszcze tylko przez kilka dni do końca lutego. Wtedy zakończy się petycja, ale nadal będziemy prowadzić akcję #EkspresowePodlaskie i działać na rzecz budowy trasy ekspresowej z Białegostoku do Suwałk przez Augustów – podkreśla Piotr Wasilewski zaangażowany w akcję.

W połowie lutego do decydentów trafiła już inna petycja ws. tego "łącznika" Via Baltici i Via Carpathii. Podpisy pod nią zbierały organizacje ekologiczne. Ich zdaniem zarówno "ekspresówka" poprowadzona po istniejącej drodze wojewódzkiej 65, jak i po "ósemce" w stronę Suwałk zbyt mocno przyczyni się do degradacji środowiska. Zaproponowali trasę szybkiego ruchu na w korytarzu: Łomża (węzeł z S61) – Zambrów (węzeł z S8) – Bielsk Podlaski (węzeł z S19), czyli drogami krajowymi nr 63 i 66. Więcej: Chcą innego przebiegu ekspresówki. Petycja ws. S16 trafiła do ministrów.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1164 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39