Zabawki po kontroli. Co było nie tak?

2020.11.03 07:44
Pęknięte szwy, niewłaściwy kształt, drzazgi na siedzisku - m.in. takie wady miały zabawki skontrolowane przez Inspekcję Handlową.
Zabawki po kontroli. Co było nie tak?
Fot: pixabay.com

Wojewódzkie oddziały Inspekcji Handlowej wzięły pod lupę zabawki dla maluchów i huśtawki. Skontrolowano aktywizujące zabawki do trzymania w ręku, książki pokryte tkaniną lub winylem, zabawki do zawieszenia w kołysce, kojcu, zabawki do ściskania, zabawki dźwiękowe do ściskania, gryzaki, grzechotki, huśtawki.

Okazało się, że nie brakowało nieprawidłowości takich jak niewłaściwy kształt i geometria zabawki, pęknięcie szwów, a w konsekwencji dostęp do wypełnienia zabawki, a w przypadku huśtawek: otwory stwarzające niebezpieczeństwo uwięźnięcia głowy i szyi, zaniżona wysokość drążka zabezpieczającego połączonego z paskiem krokowym, zastosowanie niewłaściwego systemu montażu zabawki, drzazgi na siedzisku.

Inspektorzy wykryli błędy w 28 na 44 badanych produktach. Najwięcej problemów dotyczyło huśtawek.

Jednocześnie UOKIK przypomina, że każda zabawka (lub jej opakowanie) powinna być oznakowana symbolem CE, który potwierdza zgodność z wymaganiami bezpieczeństwa. Kupując zabawki należy zwrócić uwagę na części wystające – rurki i sztywne elementy, które mogą przebić ciało dziecka. Powinny one być osłonięte.

Jeżeli natomiast jesteśmy rodzicami maluchów, które mają mniej niż 3 lata, przyjrzyjmy się wypełnieniom. Nie może być tak, że mają one w sobie kawałki metalu, gwoździe, igły i drzazgi. Na dodatek zabawki nie powinny składać się z malutkich części, które dziecko z łatwością połknie.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1495 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39