Zabytkowa kamienica przy Piasta 6 na sprzedaż. Może być przebudowana

2015.03.12 00:00
Przedwojenna kamienica przy ul. Piasta 6 idzie na sprzedaż. Mimo że to zabytek, niewykluczone, że podzieli los wielu białostockich nieudolnie rozbudowywanych i "poprawianych" cennych historycznie obiektów.
Zabytkowa kamienica przy Piasta 6 na sprzedaż. Może być przebudowana
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka

Murowana kamienica przy ul. Piasta 6 została wzniesiona w 1928 r. Przypomina o tym napis umieszczony w charakterystycznym szczycie. Budynek powstał na trapezowatym rzucie, jest idealnie usytuowany wzdłuż ulicy. Na jego tyłach znajduje się klatka schodowa i drewniana dobudówka. Kamienica zachowała większość oryginalnych podziałów, choć na przestrzeni lat nie ominęły jej ulepszenia, chociażby w postaci dodatkowego okna przy jednym z wejść. Zbudowana z żółtej cegły, z czasem od ulicy została otynkowana na szaro. Na elewacji pozostały proste gzymsy i lizeny.

Jeszcze kilka lat temu na parterze kamienicy mieścił się sklep ze ślubnymi dodatkami (to po nim pozostała plama czerwonego tynku), a piętro było zamieszkane. Dziś obiekt stoi zupełnie pusty i, nie ma wątpliwości, niszczeje. Zabezpieczono go w sposób charakterystyczny dla białostockich opuszczonych zabytków - zamurowano okna dolnej kondygnacji.

Nieruchomość 3 lata temu została wciągnięta do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Natomiast sama działka leży w strefie ochrony konserwatorskiej, na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. Oznacza to, że wszelkie prace na tym terenie trzeba uzgadniać ze służbami konserwatorskimi. Z góry jednak założono, że zabytek, choć ma pozostać, może być rozbudowany (warunkiem jest tylko zachowanie szerokości elewacji frontowej) i przebudowany, a jego sposób użytkowania może być dowolnie zmieniony. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części Bojar z 2007 r. przeznacza teren na zabudowę mieszkaniową z usługami, parkingami, dojazdami i zielenią urządzoną.

Choć działka nie jest duża - to tylko 232 m2 - to jednak stara kamienica może stać się łakomym kąskiem np. dla dewelopera. Nieruchomość leży w atrakcyjnej części Białegostoku, właściwie w samym centrum. Niewykluczone, że zostanie sprzedana bardzo tanio - jej cena wywoławcza to tylko 554 369 zł.

Termin licytacji kamienicy wyznaczono na 5 maja. Czy znajdą się chętni do udziału w przetargu, będzie wiadomo już 29 kwietnia, bo do tego dnia należy wpłacić wadium.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl
1357 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39