Zapłonie 1400 zniczy. To jeden z elementów obchodów tragicznej rocznicy

2020.02.05 13:35
Za kilka dni przypada 80. rocznica pierwszej masowej wywózki Polaków z Kresów na Sybir. Tragedia, która szczególnie dotknęła nasz region z roku na rok jest coraz uroczyściej upamiętniana w Białymstoku. Miasto właśnie przedstawiło program obchodów.
Zapłonie 1400 zniczy. To jeden z elementów obchodów tragicznej rocznicy
Fot: pixabay.com

Przedstawiciele władz miasta już dziś zaprosili wszystkich białostoczan, harcerzy, uczniów do udziału w wydarzeniach związanych z 80. rocznicą pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir. Zaplanowanano je na 8, 9 i 10 lutego.

Obchody rocznicy zainicjuje Drugi Bieg Pamięci Sybiru. W najbliższą sobotę (8.02) o godz. 17.00 tysiąc osób z Polski i zagranicy przebiegnie pięciokilometrową trasę w lesie Pietrasze oraz zobaczy inscenizacje nawiązujące do wydarzeń z nocy 10 lutego 1940 r. W tym roku formuła została rozbudowana o bieg dzienny, który wystartuje o godz. 10.00 sprzed Pałacu Branickich do Muzeum Pamięci Sybiru. Tej dwukilometrowej trasie również będą towarzyszyć inscenizacje historyczne.

W niedzielę (9.02) zostanie zainicjowana akcja "Światło Pamięci". W jej ramach, o godz. 20.00 wzdłuż torów kolejowych przy nowej siedzibie Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej zostanie zapalonych 1400 zniczy. Następnie odbędzie się przemarsz z Muzeum pod Pomnik-Znak Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu przy ul. Traugutta. Organizatorzy chcą, aby ta akcja w następnych latach stała się tradycją związaną z upamiętnianiem deportacji.

Główne uroczystości odbędą się w poniedziałek (10.02). W samo południe pod Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka przy ul. Piastowskiej zaplanowano część oficjalną. Rozpocznie ją uruchomienie miejskich syren alarmowych, które upamiętnią wywózki. Tego samego dnia o godz. 13.00 w Centrum Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej odbędzie się spotkanie organizowane przez Muzeum Pamięci Sybiru i Związek Sybiraków. W programie są m.in. koncert "Z Ojczyzną w sercu" i pokazy filmów "Etiudy sybirackie".

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. rozpoczęła się akcja, podczas której wywieziono na Wschód ponad 140 tys. osób. Była to pierwsza masowa deportacja zorganizowana przez władze sowieckie, która dotknęła ludność z Kresów II Rzeczypospolitej.

Historycy podsumowują, że w okresie okupacji sowieckiej co piąty białostoczanin "zniknął" ze swego mieszkania, a niemal każda rodzina została dotknięta prześladowaniami. Deportacje i lata wojny spowodowały wielkie straty ludnościowe, doprowadziły do gospodarczego i kulturalnego upadku Białegostoku.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1868 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39