Zbadaj swoje stawy. Nie daj szans bólowi i obrzękom

2020.02.07 07:21
Uskarżasz się na bóle lub obrzęk stawów? Masz od 18 do 67 lat? Zgłoś się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej na badania przesiewowe, a potem w ciągu 2 tygodni skorzystaj z pomocy reumatologów Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM).
Zbadaj swoje stawy. Nie daj szans bólowi i obrzękom
Fot: pixabay.com

Wojskowy Instytut Medyczny realizuje program profilaktyki reumatoidalnego zapalenia stawów w ramach współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Celem programu jest zmniejszenie opóźnień diagnostycznych i poprawa wczesnej wykrywalności tego schorzenia. Program dotyczy mieszkańców województw: mazowieckiego, łódzkiego i podlaskiego.

Co to za program i co daje?

Program ten został ogłoszony przez Ministerstwo Zdrowia i jest realizowany m.in. przez Wojskowy Instytut Medyczny oraz przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej, które zgłosiły się do udziału. Gwarantuje on krótki termin oczekiwania: badania przesiewowe odbywają się w przychodni w ciągu 2 tygodni od pierwszej wizyty u lekarza. Następnie, na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza w przychodni, pacjent udaje się do Kliniki Reumatologii WIM, która zapewnia konieczne badania pogłębione. W ciągu kolejnych 2 tygodni specjalista reumatolog przedstawia pacjentowi diagnozę. Program znacznie skraca ścieżkę do lekarza specjalisty, pacjent nie czeka w długiej kolejce i ma szansę na szybkie podjęcie leczenia.

Wszystkie wizyty lekarskie i badania są całkowicie bezpłatne – finansuje je Ministerstwo Zdrowia ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa.

Co zrobić by zgłosić się do programu?

Aby przystąpić do programu, należy zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w jednej z przychodni (która przystąpiła do programu) i powołać na "Program profilaktyczny wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów". Jeśli danej przychodni nie ma na liście, można zapytać o nią w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji lub w innej instytucji realizującej program.

Podlaskie przychodnie, które biorą udział w programie:

- Przychodnia Rodzinna Sp. z.o.o. - ul. Hoża 2b, 16-300 Augustów,

- NZOZ Bacieczki, ul. Kołłątaja 75, 15-774 Białystok,

- NZOZ MidMed, ul. Kościelna 9, 17-120 Brańsk,

- Przychodnia "DANMED", ul. Księżnej Anny 29/6, 18-400 Łomża,

- Przychodnia Lekarska WA-MED., ul. Kryńska 32, 16-010 Wasilków

RZS to przewlekła choroba

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przewlekła choroba, której objawem są bóle i obrzęki stawów, najczęściej rąk i stóp, choć może zajmować każdy staw. Bóle są najbardziej nasilone w godzinach nocnych i rano, towarzyszy im uczucie sztywności utrudniające poranne czynności, trwające zwykle godzinę lub dłużej.

W Polsce na RZS cierpi około 350 tys. osób. Nieleczone schorzenie w konsekwencji prowadzi do niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci. Dlatego bardzo istotne jest jak najszybsze rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1143 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39