Zbiórka wojennych pamiątek. Akcja Muzeum II Wojny Światowej

2019.10.10 13:22
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w dniach 10-12 października organizuje w Białymstoku tymczasowy punkt spotkań z darczyńcami chcącymi przekazać do Muzeum pamiątki związane z wojennym okresem.
Zbiórka wojennych pamiątek. Akcja Muzeum II Wojny Światowej
Fot: Muzeum II Wojny Światowej

W roku obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej pracownicy gdańskiego Muzeum zwracają się z apelem o pomoc w dalszym budowaniu kolekcji muzealnej. 18 maja 2019 roku rozpoczęli ogólnopolską zbiórkę eksponatów, które wzbogacą zbiory Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

- Życzylibyśmy sobie, aby ponad 50 tys. eksponatów znajdujących się z zbiorach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku było ledwie imponującym początkiem naszej kolekcji. W jej skład wchodzą zakupy i dary, lecz to właśnie przedmioty przekazane przez darczyńców najczęściej posiadają indywidualną, tym cenniejszą dla nas historię. Jeśli zależy państwu na tym, by historie rodzinne zostały przez nas opowiedziane i nie odeszły w zapomnienie, rozważcie przekazanie ich do naszego muzeum - mówi Monika Sołoduszkiewicz, starszy specjalista Działu Zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Wszystkie przedmioty zostaną otoczone staranną opieką i zabezpieczone przed skutkami upływu czasu. Akcja potrwa do końca bieżącego roku. Niektóre z darów będą na bieżąco udostępniane na stronie internetowej placówki. Najcenniejsze eksponaty mają szansę znaleźć się na wystawie głównej i wystawach czasowych organizowanych przez Muzeum. Staną się także kanwą publikacji albumowej.

Gdzie przynosić wojenne pamiątki? Punkt zbiórki eksponatów powstał w Białymstoku w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A. Będzie działać w dniach 10-12 października. Jest czynny w czwartek i piątek w godz. 9.00-18.00, a w sobotę w godz. 9.00-14.00. Eksponaty można przekazać także w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1143 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39