Zbliża się rekrutacja do szkół i przedszkoli

2018.02.21 16:29
Od 1 do 9 marca będzie trwać rekrutacja do białostockich przedszkoli i szkół podstawowych. Miasto przygotowało odpowiednio 10,4 tys. i 3,1 tys. miejsc.
Zbliża się rekrutacja do szkół i przedszkoli
Fot: Dawid Gromadzki/ UM Białystok

Miejsce (prawie) dla wszystkich

Rekrutacje do przedszkoli to temat, który od kilku lat rozgrzewa głowy rodziców, chcących swoje pociechy do którejś placówki miejskiej posłać. Wszystko dlatego, że dzieci jest zazwyczaj więcej niż miejsc.

W tym roku miasto przygotowało ich 10,4 tys. Większość, bo aż 8,5 tys. w przedszkolach publicznych, 1,2 tys. w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i 670 w przedszkolach niepublicznych, które działają na takich samych zasadach jak publiczne.

Zgłaszać można dzieci urodzone w latach 2012-2015. A takich według statystyk jest ok. 11,5 tys. W magistracie jednak liczą, że nie wszystkie zgłoszą się do rekrutacji.

O przyjęciu będą decydować kryteria, z których część jest określona ustawą, a część wprowadzona przez miasto. Te drugie to m.in. wiek dziecka (6-latki są objęte obowiązkiem przedszkolnym), to czy rodzice pracują, czy ma rodzeństwo w tym samym przedszkolu.

Zgłaszać pociechy można poprzez stronę rekrutacji. Rodzice wybierają 3 preferowane placówki przy czym pierwsza na liście, to ta, na której najbardziej im zależy. Wyniki pierwszego etapu zostaną przedstawione 27 marca. Później można zgłaszać dzieci do rekrutacji uzupełniającej. Ostateczna lista zostanie ogłoszona 10 kwietnia.

Podstawówki także gotowe

Tak samo jak w przedszkolach, przedstawia się harmonogram rekrutacji w szkołach podstawowych. Wyjątkiem są klasy o profilu sportowym, gdzie papiery można składać do 6 a nie 9 marca. Miejsc w I klasach jest w tym roku 3,1 tys. i są one rozdzielone na 40 szkół publicznych.

Przyjmowane będą do nich dzieci z roczników 2011 i 2012. Są to 7-latki objęte obowiązkiem szkolnym oraz 6-latki, zgodnie z wolą rodziców. Jeśli dziecko w trwającym roku szkolnym uczęszcza do oddziału przedszkolnego w szkole poza swoim obwodem, to bez rekrutacji, na wniosek rodziców, może kontynuować naukę w tej szkole.

Ogólnie do szkoły podstawowej kandydaci będą przyjmowani z urzędu (szkoła obwodowa) lub na wniosek rodziców (szkoła nieobwodowa). Maluchy mieszkające w obwodzie danej szkoły, które ubiegają się o przyjęcie do klasy I wyłącznie w niej, przyjmowane będą na podstawie zgłoszenia. Trzeba będzie do niego dołączyć oświadczenie o miejscu zamieszkania dziecka i jego rodziców.

Trzeba także pamiętać, że szkołach powstałych z przekształcenia gimnazjów będą prowadzone zapisy do klas IV i VII. We wszystkich wypadkach obowiązuje rejestracja elektroniczna.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1201 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39