Zbliżają się Dni Patrona Białegostoku. Będą konferencje, spotkania i procesja z relikwiami

2022.09.22 08:22
W sobotę (24.09) odbędą się Dni Patrona Białegostoku – bł. ks. Michała Sopoćki. W związku z tym przygotowanych zostało wiele wydarzeń.
Zbliżają się Dni Patrona Białegostoku. Będą konferencje, spotkania i procesja z relikwiami
Fot: J. Fiedoruk

W sobotę (24.09) odbędą się Dni Patrona Białegostoku – bł. ks. Michała Sopoćki. W związku z tym - przygotowanych zostało wiele wydarzeń.

Od 24 do 28 września odbędą się Dni Patrona Białegostoku bł. ks. Michała Sopoćki. Rozpoczną się konferencją naukową i promocją reprintu pracy doktorskiej ks. Michała Sopoćki z 1926 r. Konferencję pt. "Rodzina w myśli bł. ks. Michała Sopoćki" zaplanowano na godz. 10.00 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej. Będzie także transmitowana na kanale YouTube ArchiBial Media.

W niedzielę i poniedziałek (25 i 26 września) w godz. 8.00-18.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego można będzie podziwiać wystawę fotograficzną związanem z patronem Miasta Białegostoku – bł. ks. Michałem Sopoćką. Wystawa została przygotowana przez Stowarzyszenie Czcicieli Miłosierdzia Bożego Archidiecezji Białostockiem im. bł. ks. Michała Sopoćki "Michael".

We wtorek (27.09) o godz. 18.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego zostanie odprawiona uroczysta msza święta, po której zaplanowano procesję z relikwiami patrona naszego miasta. O godz. 20.00 w Archikatedrze Białostockiej pod przewodnictwem scholi Adonai odbędzie się czuwanie.

Na ulicach będzie odmawiana koronka

Dzień później, w środę (28.09) na wielu ulicach i skrzyżowaniach o godz. 15.00 będzie odmawiana koronka do Miłosierdzia Bożego. Modlących się można będzie spotkać w różnych częściach miasta. Również tego dnia o godz. 16.00 odbędzie się gala wręczenia nagrody im. bł. ks. Michała Sopoćki – Michały 2022.

Tego dnia w godz. 6.00-18.00 w Archikatedrze Białostockiej będą wystawione relikwie patrona Białegostoku. O godz. 18.00 odprawiona będzie msza św. w intencji mieszkańców naszego miasta pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Guzdka Metropolity Białostockiego.

Od 22 września do 3 października na Rynku Kościuszki odbędzie się Jarmark Jesienny, który rokrocznie towarzyszy Dniom Patronalnym.

Błogosławiony ks. Michał Sopoćko patronem Białegostoku

W lutym 2016 r. błogosławiony ks. Michał Sopoćko został patronem naszego miasta. Rada Miasta przyjęła wówczas stosowną uchwałę. Zgodę na ogłoszenie ks. Sopoćki patronem miasta wyraziła również Stolica Apostolska. Z kolei 28 września 2018 r. minęło 10 lat od jego beatyfikacji. Było to wielkie wydarzenie w naszym mieście. Dlatego od lat miasto i lokalne władze kościelne przygotowują wspólnie wiele inicjatyw, których celem jest upamiętnienie bł. ks. Sopoćki. Dni Patronalne już na stałe wpisały się do kalendarza organizowanych w mieście imprez kulturalnych i religijnych.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1068 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39