Zdrowie odżywianie i regularne badanie. W BCO rozdawali jabłka zamiast pączków

2021.02.11 15:37
W tłusty czwartek (11.02), wszyscy pacjenci, którzy zgłosili się do BCO na wizytę otrzymali jabłko. Lokali sadownicy dostarczyli w sumie 500 sztuk. Razem z KOWR zachęcają do zdrowego odżywiania.
Zdrowie odżywianie i regularne badanie. W BCO rozdawali jabłka zamiast pączków
Fot: BCO

Polskie produkty i zdrowe odżywianie

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) podejmuje działania, aby zachęcić konsumentów do zdrowego odżywiania się. Dlatego razem z Białostockim Centrum Onkologi (BCO) zdecydowali się wspólnie przygotować alternatywę dla tłustego czwartku.

- Światowy Dzień Chorego jest obchodzony 11 lutego. W tym roku przypada on w tłusty czwartek, więc KOWR proponuje zdrową alternatywę dla słodkości, czyli jabłko z oznaczeniem Produkt Polski, a specjaliści BCO zachęcają do badań profilaktycznych, które są formą promocji zdrowego stylu życia – wyjaśnia Jadwiga Zabielska, dyrektor Oddziału Terenowego KOWR w Białymstoku.

Razem z dyrektorką BCO Magdaleną Borkowską podpisały list intencyjny o współpracy na rzecz podnoszenia świadomości społeczeństwa na temat znaku Produkt Polski. Akcja wpisuje się w ideę kampanii #KupujŚwiadomie, której celem jest promowanie wyrobów lokalnych producentów.

- Dziś, wspólnie z KOWR, nie tylko promujemy lokalny produkt, ale chcemy także mówić jednym głosem o tym, jak ważna jest profilaktyka nowotworowa. By zmienić niekorzystne statystyki, powinniśmy zacząć od siebie, wziąć zdrowie w swoje ręce, badać się regularnie i nie bać się wizyty u lekarza – mówi Magdalena Borkowska, dyrektor BCO.

Profilaktyka nowotworowa

Wiele chorób cywilizacyjnych jest związanych z obecnością wolnych rodników, dlatego ważne jest spożywanie owoców oraz surowych warzyw.

- Tu należy zwrócić uwagę, że surowe owoce, warzywa tracą najmniej wartości odżywczych, mają bardzo dużo błonnika, który szczególnie w nowotworach jelita grubego jest jednym z czynników prewencyjnym. Znajdziemy nawet badania, które mówią o hamującym działaniu związków ze skórki jabłka na komórki rakowe jelita grubego, a dokładnie okrężnicy. Związki zawarte w skórce jabłka zmniejszają podział komórek nowotworowych jelita grubego. Dlatego, jeżeli lubimy jabłka, mamy możliwość zjedzenia go codziennie będzie to nasz prezent dla naszego organizmu – podkreśla Martyna Milewska, dietetyk szpitalny BCO.

Światowy Dzień Chorego i tłusty czwartek to również okazja do tego, by przypomnieć o istocie profilaktyki nowotworów jelita grubego. BCO zachęca mieszkańców regionu do wykonywania bezpłatnej kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1213 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39