Zginął jeden robotnik. Konstruktor ponownie stanie przed sądem

2014.11.05 00:00
Przed białostockim sądem miał ponownie stanąć konstruktor galerii handlowej Alfa. Mężczyzna jest oskarżony w związku z wypadkiem przy jej budowie. Zginął wtedy jeden z robotników, a drugi został ranny.
Zginął jeden robotnik. Konstruktor ponownie stanie przed sądem
Fot: W. Zalewski

Niestety rozprawa nie odbyła się zgodnie z planem, bowiem nie przybyli na nią biegli.

Sprawa sięga wiosny 2008 roku. W czasie prac budowlanych w adaptowanej, zabytkowej części budynku zawaliła się ściana o długości 15 metrów oraz stropy na wysokości trzech kondygnacji. W wypadku zginął jeden robotnik, drugi został ranny.

Prokuratura zarzuca winę projektantowi Andrzejowi M. Według śledczych, oskarżony nieprawidłowo obliczył nośność ściany, która runęła. Postawiony zarzut dotyczy nieumyślnego doprowadzenia do katastrofy budowlanej, zagrażającej życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach. Prokuratura żąda dla Andrzeja M. dwóch lat więzienia w zawieszeniu, 10 tys. zł grzywny i 3-letniego zakazu wykonywania zawodu.

Oskarżony jest doświadczonym projektantem, od wielu lat zajmuje się konstrukcjami budowlanymi. Andrzej M. od początku nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. Sąd pierwszej instancji skazał mężczyznę, ale sąd okręgowy uchylił ten wyrok.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1324 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39