Zmiana czasu. Niektórzy dostaną większą wypłatę lub dodatkowy czas wolny

2018.10.25 07:22
Pracownicy, którzy pracują w nocy z sobotę na niedzielę (27-28.10), będą wykonywali swoje obowiązki o godzinę dłużej. Czy zostanie to im policzone jako godziny nadliczbowe?
Zmiana czasu. Niektórzy dostaną większą wypłatę lub dodatkowy czas wolny
Fot: pixabay.com

Niektórzy będą pracować dłużej

W najbliższy weekend - z soboty na niedzielę - będziemy mieli zmianę czasu z letniego na zimowy (prawdopodobnie zegarki przestawimy już po raz ostatni). O godz. 3.00 przesuniemy zegarki na godz. 2.00. Większość osób cieszy się, bo będzie mogło dłużej pospać. Ci, którzy będą jednak w tym czasie w pracy, zastanawiają się, jak dodatkowa godzina zostanie im policzona?

Otóż pracownicy wykonujący swoje obowiązki w nocy z 27 na 28 października będą musieli być w pracy 9 - a nie 8 - godzin. Nie ma raczej mowy (chyba że pracodawca zadecyduje inaczej) o wcześniejszym zakończeniu swoich obowiązków. Szczególnie że w wielu zawodach to niemożliwe, bowiem jest obowiązek zachowania ciągłości. Pracownik ten musi więc dostać wynagrodzenie za dodatkową godzinę. Gdyby jednak ta godzina pracy była dla danej osoby liczona jako "nadliczbowa", wtedy rekompensuje się ów ponadwymiarowy czas pracy czasem wolnym lub dodatkiem 100% do wynagrodzenia.

Czas wolny czy dodatkowe pieniądze

Jak wynika z Kodeksu pracy, pracownik powinien złożyć do pracodawcy wniosek o otrzymanie czasu wolnego za nadliczbową godzinę. Jest też możliwość zrekompensowania nadmiaru godzin poprzez udzielenie czasu wolnego bez wniosku pracownika najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego. W tej sytuacji jednak szef przyznaje wolne "w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych". Co to oznacza? A więc za dodatkowo przepracowaną godzinę podwładny dostaje 1,5 godz. czasu wolnego, co nie wpływa w żaden sposób na obniżenie pensji.

Jeśli przedsiębiorca nie ma możliwości oddania pracownikowi czasu wolnego za nadgodziny, jego obowiązkiem jest wypłacenie za nie wynagrodzenia. Jak wynika z Kodeksu pracy, są dwie wysokości takich dodatków finansowych. Za dłuższą pracę w godzinach nocnych, w niedzielę i święta przysługuje 100% wynagrodzenia – tak jest w przypadku wykonywania swoich obowiązków podczas zmiany pracy. 50% wynagrodzenia można dostać za pracę w każdym innym dniu.

Warto także pamiętać o tym, że pracownik, który pracuje w nocy, może liczyć na dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Istnieje także opcja zastąpienia tego dodatku ryczałtem.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1097 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39