Zmiana przepisów. Obowiązkowe odblaski, za ich brak wysoki mandat

2014.08.31 00:00
W niedzielę (31.08) zmieniają się przepisy o ruchu drogowym. Teraz elementy odblaskowe są obowiązkowe. Za brak kamizelki czy znaczka grozi nawet 500 zł mandatu.
Zmiana przepisów. Obowiązkowe odblaski, za ich brak wysoki mandat
Fot: KWP Białystok

Zmiana przepisów dotyczy osób pieszych, które poruszają się poza obszarem zabudowanym. Dotychczas przepis ten nakazywał używanie elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym dzieciom do 15 roku życia. W ostatni dzień sierpnia następuje zmiana, która mówi nam już o wszystkich pieszych poruszających się poza terenem zabudowanym. Wszystkie takie osoby będą miały obowiązek używania odblasków w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

Przepis nie mówi o wielkości elementów odblaskowych oraz miejscu ich umieszczania. Mają one być jednak widoczne dla kierujących samochodami. Nie są one drogie. Zwykle koszt opaski, znaczka czy kamizelki odblaskowego to wydatek od kilku do maksymalnie 20 zł. Dzięki takim elementom jesteśmy jednak bardziej widoczni na drodze, dzięki czemu łatwiej jest uniknąć wypadku.

- Należy zwrócić tu uwagę, że pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków, tak naprawdę jest niewidoczny - mówi podkom. Justyna Aćman z zespołu prasowego podlaskiej policji.

Zbliża się jesień, dzień staje się coraz krótszy. Pieszy, który idzie po zmierzchu w ciemnym ubraniu staje się kompletnie niewidoczny dla użytkowników aut. Kierujący jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości 20 m., a to nie daje już szansy na reakcję.

- Natomiast, jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m - dodaje podkom. Justyna Aćman.

Jak pokazują statystyki podlaskiej policji wskazują, to właśnie okres jesienno–zimowy z uwagi na pogorszenie warunków pogodowych zwiększa zagrożenia na drogach. Niedostateczna widoczność pieszego na drodze to jedna z głównych przyczyn wypadków z udziałem tej grupy. W 2013 roku doszło do 187 wypadków z udziałem pieszych, z czego 65 pieszych było sprawcami tych zdarzeń. W wyniku tych wypadków zginęły 23 osoby a 44 zostały ranne.

Pieszy będzie mógł poruszać się bez odblasków, jeżeli jest wyznaczona dla niego droga/chodnik lub będąc w strefie zamieszkania. W innym przypadku w razie braku odblasków policjant może ukarać nas mandatem od 20 do nawet 500 zł.

W ostatnich dniach podlascy policjanci informowali o zmianach pieszych. Mundurowi rozdawali też elementy odblaskowe.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1349 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39