Zmiany w ZUS. Żeby dostać zaświadczenie, nie trzeba składać wniosku

2017.02.20 08:22
ZUS wprowadził zmiany w obsłudze klientów. Część zaświadczeń wydawana jest od ręki. Nie trzeba nawet składać wniosków.
Zmiany w ZUS. Żeby dostać zaświadczenie, nie trzeba składać wniosku
Fot: Dorota Mariańska

Będąc w ZUS, nie trzeba już wypełniać wniosków o wydanie niektórych zaświadczeń.

- Aktualnie przychodząc na salę obsługi, klient informuje pracownika ustnie, jakiego rodzaju zaświadczenia potrzebuje. Następnie pracownik drukuje odpis wniosku, który sam sporządził, i przekazuje go do podpisania. Zdarza się, że klienci, nauczeni doświadczeniem lat ubiegłych, przynoszą wypełnione już wnioski, wówczas przy okienku są mile zaskoczeni ułatwieniami, jakie ich zastały - tłumaczy Urszula Matan, naczelnik Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji ZUS w Białymstoku.

Jak w praktyce wygląda zniesienie wymogu złożenia pisemnego wniosku? W odpowiedzi na ustną prośbę o wydanie zaświadczenia pracownik sam dopytuje o szczegóły i wprowadza je do systemu informatycznego. W przypadku, gdy nie będzie przeciwwskazań do wydania dokumentu "od ręki", przedstawiciel ZUS przygotuje potwierdzenie i nam je wyda. Czasami zdarza się, że w sprawie trzeba przeprowadzić dodatkowe postępowanie wyjaśniające. Wtedy także nie trzeba składać pisemnego wniosku, ale zaświadczenie odbierzemy później lub otrzymamy je pocztą.

Ułatwienia dotyczą wydawania 27 zaświadczeń dotyczących m.in. niezalegania w opłacaniu składek, zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, prawa do zasiłku chorobowego, okresów pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz wysokości pobieranego świadczenia.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1317 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39