Znicz już płonie. Olimpiada młodzieży oficjalnie otwarta

2022.04.09 09:25
W piątek (8.04), w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, odbyło się uroczyste otwarcie XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych "Podlaskie 2022". Znicz zapalił mistrz olimpijski - Wojciech Nowicki.
Znicz już płonie. Olimpiada młodzieży oficjalnie otwarta
Fot: Kamil Timoszuk/UMWP

Sportowe święto już trwa

XXVIII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Halowych "Podlaskie 2022" to jedna z największych imprez sportowych organizowanych na terenie naszego województwa w ostatnich latach. Rywalizacja potrwa niemal 2 miesiące, a o medale powalczy w sumie prawie 3 tys. zawodników. W piątkowy wieczór nastąpiło oficjalne otwarcie wydarzenia, na którym zjawili się m.in. Wiesława Burnos i Marek Malinowski, czyli członkowie zarządu województwa, którzy zaznaczali, że organizacja tak dużego przedsięwzięcia to ogromna satysfakcja.

- Traktujemy to jako wyróżnienie okazane nam przez władze polskiego sportu, społeczności sportowej naszego regionu oraz docenienie sukcesów odnoszonych przed podlaskich zawodników na krajowej i międzynarodowej arenie - mówił Marek Malinowski.

Podczas uroczystości podlascy olimpijczycy wciągnęli na maszt flagę Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a zawodnicy, trenerzy i sędziowie złożyli przysięgę. Zapłonął także olimpijski znicz. Zapalił go Wojciech Nowicki­­, czyli członek Team Podlaskie, 3-krotny brązowy medalista mistrzostw świata, brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro i mistrz olimpijski z Tokio w rzucie młotem.

Uroczyste otwarcie pełne wyróżnień

Warto odnotować, że w trakcie gali członkowie zarządu województwa (Marek Malinowski i Wiesława Burnos) oraz posłowie (Kazimierz Gwiazdowski i Mieczysław Baszko) wręczyli złote, srebrne i brązowe odznaki Ministerstwa Sportu i Turystyki "Za zasługi dla sportu" i wyróżnienia PKOL. Najwyższe laury resortowe otrzymali Waldemar Grzegorzewski i Jarosław Mazurek, natomiast srebrne wyróżnienie powędrowało do Józefa Bochenki, a brązowe do Mariana Malinowskiego, Adama Roszkowskiego, Yuliyi Strakovich, Cezarego Wojny i Przemysława Zabawskiego.

Srebrny medal PKOL dostał z kolei: Karol Łebkowski (sędzia zapaśniczy klasy międzynarodowej), a brązowe zgarnęli: Paweł Lenkiewicz (trener I klasy badmintona, były trener reprezentacji Polski juniorów, trener wielu medalistów mistrzostw Polski i turniejów międzynarodowych), Przemysław Zabawski (trener główny i koordynator procesu szkoleniowego konkurencji rzutowych PZLA) oraz Paweł Skowroński (medalista ME i MŚ w kajakarstwie, trener sekcji kajakowej UKS Dojlidy Białystok, aktualnie Prezes Podlaskiej Federacji Sportu).

Olimpijskie rozgrywki potrwają do 27 maja. Uczestnicy w ramach XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych będą konkurować w 12 dyscyplinach sportowych na arenach w 6 podlaskich miejscowościach - Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Dąbrowie Białostockiej, Augustowie - oraz gościnnie w Olkuszu (województwo małopolskie, akrobatyka sportowa) i w Nysie (województwo opolskie, gimnastyka sportowa).

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

1202 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39