ZUS kontroluje chorych. Rośnie liczba osób, którym odmówiono zasiłku chorobowego

2013.05.22 00:00
Rosną oszczędności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tylko w pierwszych miesiącach tego roku białostocki ZUS wstrzymał świadczenia o wartości ponad 75 tys. zł. To więcej niż w zeszłym roku.
ZUS kontroluje chorych. Rośnie liczba osób, którym odmówiono zasiłku chorobowego
Fot: sxc.hu

Jak wynika ze statystyk, kontroli jest mniej niż w zeszłym roku. Rośnie jednak liczba spraw, w których odmówiono zasiłku chorobowego. Kontrola zwolnień lekarskich polega jedynie na sprawdzeniu, czy pracownik przebywający na zwolnieniu nie pracuje w tym czasie zawodowo. Często zdarza się bowiem, że ludzie są zatrudnieni w dwóch zakładach pracy, a zwolnienie mają tylko z jednego z nich.

Kontrolerzy z ZUS-u przychodzą bez zapowiedzi do domu chorego. Kiedy zastaną zamknięte drzwi, rozpoczyna się procedura kontrolna. Tylko w I kwartale tego roku pracownicy białostockiego ZUS-u skontrolowali już 498 osób, aż w 26 przypadkach stwierdzili nieprawidłowości. W ten sposób do kasy zakładu wróciły ponad 23 tys. zł.

Kontrole dotyczą zazwyczaj małych zakładów pracy. W większych firmach sprawdzaniem zwolnienia powinni zając się sami pracodawcy i poinformować o efektach ZUS. Poza kontrolami zwolnień chorobowych lekarze orzecznicy ZUS sprawdzają, czy pracownik na zwolnieniu jest w dniu badania rzeczywiście niezdolny do pracy. Od początku roku białostocki ZUS wydał już blisko 200 decyzji o braku prawa do zasiłku.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1226 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39