ZUS przypomina: to ostatni czas, by skorzystać z tej ulgi. Można sporo zaoszczędzić

2024.01.15 17:44
Do końca stycznia można zgłaszać się do małego ZUS plus. Osoby, które mają taką możliwość, mogą skorzystać z niższych składek na ubezpieczenia społeczne.
ZUS przypomina: to ostatni czas, by skorzystać z tej ulgi. Można sporo zaoszczędzić
Fot: pixabay.com

31 stycznia mija termin na zgłoszenie do małego ZUS plus. Przedsiębiorcy, którzy spełniają warunki, by korzystać z tej ulgi, mogą liczyć na niższe składki na ubezpieczenia społeczne.

- Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które w ubiegłym roku nie korzystały z małego ZUS plus, a chcą w tym roku zacząć korzystać i spełniają warunki, powinny najpóźniej do 31 stycznia zgłosić się do ulgi. Zrobią to, dokonując wyrejestrowania z ubezpieczeń z dotychczasowym kodem tytułu ubezpieczenia i zgłaszając się z kodem właściwym dla małego ZUS plus tj. rozpoczynającym się od 05 90 albo od 05 92. Osoby, które korzystały z ulgi w 2023 roku i nadal spełniają warunki w 2024 roku, nie muszą zgłaszać się ponownie - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Każdy, kto w styczniu korzysta z małego ZUS-u plus, musi przekazać w deklaracji rozliczeniowej bądź w imiennym raporcie miesięcznym (ZUS DRA cz. II bądź ZUS RCA cz. II) informacje o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz podstawie wymiaru składek. Musi to zrobić do 20 lutego.

Mały ZUS to szansa na oszczędności

Mały ZUS to szansa dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność na mniejszą skalę, na oszczędności. Przy tym, trzeba mieć na uwadze, że niższe składki na ubezpieczenie społeczne, mogą opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Nie dotyczy to jednak tych, którzy przynajmniej w jednym miesiącu 2023 r. korzystali z małego ZUS-u plus. Oni od sierpnia 2023 roku mogą kontynuować ulgę przez dodatkowe 12 miesięcy, jeżeli rzecz jasna wciąż spełniają pozostałe warunki ustawowe.

Nie każdy może skorzystać z ulgi w 2024 roku

Osoby, które od stycznia 2019 r. do grudnia 2021 r. skorzystały z niższych składek i w latach 2022 i 2023 opłacały składki bez ulg, a więc wyliczone od podstawy nie niższej niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, z małego ZUS-u plus będą mogli dopiero skorzystać w 2025 roku. 

- Dlaczego nie w 2024 ? W styczniu 2024 r. należy zweryfikować okresy wykorzystanych 36 miesięcy prawa do tzw. małej działalności gospodarczej. Okres 60 miesięcy kalendarzowych trwał od stycznia 2019 r. do grudnia 2023 r., jeśli przysługujących 36 miesięcy zawiera się w tych ramach, oznacza to, że w styczniu 2024 r. przedsiębiorca  nie może korzystać z małej działalności gospodarczej. W takiej sytuacji nie ma prawa do ulgi w całym 2024 r. Dopiero po opłaceniu pełnych składek za 2024 r. będzie mógł skorzystać z małego ZUS-u plus w 2025 roku po spełnieniu wszystkich pozostałych warunków – wyjaśnia rzeczniczka.

A kto może zgłosić się do małego ZUS plus?

Mały ZUS plus jest dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność pozarolniczą i w minionym roku ich przychód nie przekroczył 120 tys. zł. w przypadku, gdy działalność prowadzona była krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Warunkiem skorzystania z ulgi jest też prowadzenie działalności w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. Trzeba mieć więc na uwadze, że ulga nie przysługuje tym, którzy dopiero co rozpoczęli prowadzenie swojej firmy.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1546 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39