ZUS przypomina – w tych programach zostało niewiele czasu na składanie wniosków

2021.09.21 13:02
Zakład Ubezpieczeń Przypomina, że w przypadku kilku programów zostało już niewiele czasu na złożenie wniosków. Warto o nich pamiętać.
ZUS przypomina – w tych programach zostało niewiele czasu na składanie wniosków
Fot: Justyna Fiedoruk

Do końca listopada przyjmowane są wnioski w programie "Dobry Start"

Do końca listopada ZUS przyjmuje jeszcze wnioski w ramach programu "Dobry Start". Złożyło je do tej pory ponad 90% rodziców i opiekunów. W sumie na ich konta trafiło ponad 1,1 mld zł. Ci, którzy jeszcze nie złożyli dokumentów muszą pamiętać, że w roku szkolnym 2021/2022 wnioski o świadczenie 300 plus przyjmowane są wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Pieniądze z programu są wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Najwięcej wniosków wpłynęło za pośrednictwem bankowości elektronicznej bo aż 63,2%. Przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS przekazanych zostało 27,8% dokumentów, zaś portal Emp@tia obsłużył 9%. Zdecydowana większość wniosków została wypłacona automatycznie.

- Największą grupę uczniów, na które przyznano świadczenie dobry start stanowiły dzieci w wieku od 7 do 14 lat, bo aż 68,8%. Zdecydowanie przeważają uczniowie, którzy uczęszczają do szkół podstawowych. Jest ich aż 67,7%. Młodzież uczęszczająca do liceów ogólnokształcących stanowi 13,8%. a techników to 13,4% - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

W Podlaskiem złożono 79,5 tys. wniosków, a kwota wypłaconych świadczenie przekroczyła 2 860 tys. zł. Najwięcej wniosków o "Dobry start" wpłynęło w województwie mazowieckim, bo aż 422 tys. Natomiast najmniej dokumentów złożono w województwie opolskim – 64,5 tys.

- Program "Dobry start" to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymują świadczenie bez względu na dochód. W ramach programu ZUS wypłaca świadczenie w wysokości 300 zł raz w roku, na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat, lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami - wyjaśnia rzeczniczka.

Jeszcze kilka miesięcy można korzystać z Bonów Turystycznych

Do połowy września wykorzystano około 3 mln bonów turystycznych. W wojewódzkie podlaskim aktywowano 63% takich bonów, w całym kraju – 70%.

- Dzięki bonowi turystycznemu można opłacić m.in. pobyt dziecka w hotelu, pensjonacie lub sfinansować pobyt na koloniach. Do tej pory mieszkańcy naszego regionu wykorzystali w 100% zaledwie 37 tys. ze 120 tys. przysługujących im bonów. Kwota zrealizowanych płatności wyniosła 44 mln zł. W całym kraju pomoc, która już trafiła do branży turystyczne to 1,8 mld zł - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Rzeczniczka przypomina, że z bonu wciąż można korzystać do końca marca przyszłego roku. Płacić nimi można także za wyjazdy po tym terminie, w przypadku których płatność była jednak zrealizowana do 31 marca 2022 r. Bonem można płacić za atrakcje i jednodniowe wycieczki – również te bez noclegu, pod warunkiem, że w pakiecie znajdują się 2 różne usługi. Mogą to być wycieczki szkolne, obozy, zielone szkoły czy turnusy rehabilitacyjne dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Ostatnie dni na zwolnienie ze składek sklepików szkolnych i pilotów wycieczek

ZUS przypomina także, że jedynie do końca września piloci wycieczek oraz właściciele sklepików szkolnych mogą wnioskować zwolnienie z opłacania składek za okres od listopada 2020 do marca 2021 roku, a piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku. Dokumenty można przekazać wyłącznie elektronicznie przez PUE ZUS.

- Właściciele sklepików szkolnych, którzy mieli przestój w prowadzeniu działalności i ponieśli straty z powodu pandemii wywołanej COVID-19, mogą ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek za okres od listopada 2020 do marca 2021 r. Muszą jednak spełnić określone warunki i najpóźniej do końca września 2021 r. złożyć wniosek. Warunkiem jest m.in. spadek przychodu o co najmniej 40% w tych miesiącach, za które ubiegają się o zwolnienie. Spadek przychodu należy porównać do przychodu z września z 2019 r. lub września 2020 r. - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

30 września upływa także termin na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek dla pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów. Mogą oni ubiegać się o umorzenie składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. pod warunkiem m.in. spadku przychodu o co najmniej 75%.

- Należy porównać przychód za pierwszy miesiąc objęty wnioskiem o zwolnienie w stosunku do tego samego miesiąca z 2019 r. – dodaje rzeczniczka.

Przedsiębiorcy, którzy już opłacili składki, a spełnią warunki do zwolnienia, mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych środków (o ile nie mają zaległości na koncie).

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl
1358 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39