ZUS zachęca, by emerytury trafiały na konto, a nie "do ręki"

2021.10.22 15:16
Zakład Ubezpieczeń Społecznych cały czas zachęca seniorów do tego, by rozważyli założenie konta bankowego, na który wpływałaby emerytura. Jest to dużo bezpieczniejsze niż dostanie niż dostawanie pieniędzy "do ręki".
ZUS zachęca, by emerytury trafiały na konto, a nie "do ręki"
Fot: pixabay.com

Wielu seniorów wciąż dostaje emeryturę "do ręki"

Wciąż wielu seniorów obawia się powierzenia swoich pieniędzy bankowi i opiera się przed założeniem konta. Są też tacy, którzy uważają, że jest to zbyt skomplikowane. A de facto takie rozwiązanie jest znacznie bezpieczniejsze i proste. Dlatego Zakład Ubezpieczeń wciąż promuje wśród emerytów takie działanie.

Obecnie 80% świadczeń wypłacanych przez ZUS trafia na rachunki osobiste. Jeszcze 10 lat temu, emeryturę na konto otrzymywał zaledwie co drugi emeryt. W województwie podlaski 13 tys. osób odbiera pieniądze od listonosza, a 156 tys. dostaje je na konto.

- Konto w banku daje każdej osobie nieograniczony dostęp do pieniędzy przez całą dobę. Może być na nie przekazywana również emeryturę. Trafi ona na konto zawsze w terminie, a emeryt nie będzie musiał czekać na listonosza. Gdy będzie potrzebować gotówki, zawsze może ją wypłacić w bankomacie albo w banku. Dodatkową korzyścią jest możliwość opłacania rachunków i robienia zakupów przez internet, a także płacenia kartą w sklepie. Tym sposobem można uniknąć oszustów i złodziei - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Bezpieczniej jest mieć pieniądze na koncie

ZUS przypomina, że trzymanie gotówki w domu to łatwy kąsek dla złodziei i oszustów, których celem zazwyczaj są seniorzy. Konto w banku jest więc bezpieczniejszym wyjściem, szczególnie, że pracownicy banków są wyczuleni na wypłacanie przez seniorów większych kwot (przez oszustwa "na wnuczka"). Poza tym posiadanie konta umożliwia też załatwienie wielu formalności bez wychodzenia z domu i kontaktu z innymi osobami, czego wielu seniorów przez pandemię COVID-19 się obawia.

Seniorzy mogą założyć podstawowy rachunek płatniczy, w większości banków prowadzenie go jest darmowe.

- Aby otrzymywać świadczenia z ZUS na swoje konto bankowe, należy złożyć w Zakładzie odpowiedni dokument – jest to wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce (EZP). Można to zrobić osobiście w każdej placówce, gdzie możemy skorzystać z pomocy pracowników. Można też wypełnić wniosek w domu i wysłać go pocztą. Kolejna możliwość to wypełnienie druku i wysłanie go przez internet na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Instrukcja, jak złożyć wniosek, znajduje się na stronie zus.pl w zakładce "Bezpieczny senior"- wyjaśnia rzeczniczka.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1921 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39