Życie przenika się ze sztuką. Nowa produkcja Teatru Malabar Hotel

2013.05.15 00:00
Spektakl "Bacon" ukazuje życie malarza Francisa Bacona przez pryzmat jego twórczości – w sensie dosłownym. To z założenia wejście w ramę, w obraz, gdzie artysta z kawałków swoich dzieł rekonstruuje własne obawy, pragnienia, przetwarza wspomnienia.
Życie przenika się ze sztuką. Nowa produkcja Teatru Malabar Hotel
Fot: Anna Dycha
W spektaklu "Bacon" zobaczymy Marcina Bikowskiego

Dlaczego Bacon? – Temat artysty, sztuki w dużym stopniu zajmuje nam głowę – tłumaczy Marcin Bikowski, który w spektaklu zagra, odpowiada także za scenografię i lalki. – Interesująca wydała nam się również sprzeczność między odbiorem prac Bacona – brutalnych, surowych, często zdeformowanych, a osobą artysty, który kochał życie – dodaje.

Jako materiał literacki wykorzystano dzieła, którymi fascynował się Bacon: fragmenty utworów Szekspira i Eliota, uzupełnione autorskim tekstem. Jest to zatem spektakl łączący dwie dotychczasowe praktyki Teatru Malabar Hotel: adaptacje klasyki i tworzenie własnej dramaturgii.

– Odważyliśmy się na kolaż literacki i to jest chyba najtrudniejsza rzecz, jaką do tej pory robiliśmy – nie ukrywa Marcin Bartnikowski, reżyser spektaklu i autor scenariusza. – Pytamy, jak życie czerpie ze sztuki i jak sztuka czerpie z życia. Chcemy uniknąć wykładu, prezentacji malarza. Chodzi raczej o emocje.

Spektakl realizowany jest w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznanego Marcinowi Bikowskiemu. Premiera w piątek, 17 maja o godz. 18.30 w Akademii Teatralnej. Drugi pokaz w sobotę o godz. 17. Spektakl prezentowany jest w ramach Dni Sztuki Współczesnej, którym patronujemy.

Program: 28. Dni Sztuki Współczesnej

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1046 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39