Życie studentów Politechniki Białostockiej będzie zrewolucjonizowane

2019.02.19 07:12
Największa uczelnia techniczna w regionie wdraża innowacyjne rozwiązanie, które ma być przyjazne zarówno studentom, pracownikom, jak i gościom.
Życie studentów Politechniki Białostockiej będzie zrewolucjonizowane
Fot: SoftwareHut
Aplikacja Zonifiro

Uczelnia w wirtualnej przestrzeni

Kampus Politechniki Białostockiej przenosi się w wirtualną przestrzeń. Wszystko dzięki wdrażaniom innowacyjnych rozwiązań, które mają być przyjazne studentom, pracownikom i gościom. Aplikacja Zonifero ma bowiem pomóc im w znalezieniu np. laboratorium, dziekanatu, biura karier czy sali wykładowej. Za pomocą wirtualnej mapy dotrzemy także do punktu ksero, bufetu czy gabinetu lekarza. Znajdziemy tu informację także o tym, gdzie zgłosić się z konkretnymi dokumentami, odebrać legitymację czy indeks, jak odnaleźć się w bibliotece PB, jak dostać się do programu Erasmus. Aplikacja jest bezpłatna i dostępna na urządzenia z systemem Android oraz na iOS.

– Dziś młodzi ludzie ogromną część swego życia przenoszą w wirtualny świat. Tam też szukają rozwiązań wielu problemów. Wprowadzenie na nasz kampus aplikacji Zonifero to właśnie odpowiedź na potrzeby naszych studentów i gości odwiedzających uczelnię. Chcemy, by bez problemu odnaleźli się na Politechnice Białostockiej, szybko zlokalizowali miejsca i osoby, nie tracili czasu na błądzenie po kampusie i budynkach Uczelni – mówi rektor PB prof. Lech Dzienis. - Warto dodać, że wspólnie ze specjalistami z SoftwareHut będziemy rozbudowywać aplikację o kolejne funkcje. Zonifiro będzie służyć nie tylko jako przewodnik po miejscach, ale przede wszystkim wspierać naszych studentów w codziennym funkcjonowaniu na Uczelni. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że SoftwareHut to firma białostocka, tworzona w dużej mierze przez naszych absolwentów – dodaje.

Bardzo ważne jest to, iż aplikacja jest wielojęzyczna, dzięki temu może być pomocna dla kilkuset studentów zagranicznych, którzy wybrali Politechnikę Białostocką. Oprócz tego jedną z podstawowych funkcjonalności aplikacji jest wirtualna mapa uczelni, która umożliwia odnalezienie danej sali wykładowej czy laboratorium.

– To niezwykle przydatne narzędzie, w szczególności dla studentów pierwszego roku lub studentów zaocznych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę w naszych murach – dodaje prof. Dzienis.

Aplikacja opracowana pod studentów

Aplikacja została opracowana przez firmę SoftwareHut.

– Pomyśleliśmy, że uczelnie spotykają się z takimi samymi wyzwaniami organizacyjnymi jak duże firmy, z myślą o których stworzyliśmy Zonifero. Dlaczego więc nie wprowadzić nowoczesnej technologii w progi szkoły wyższej? – mówi Łukasz Muszyński, project manager SoftwareHut, odpowiedzialny za rozwój aplikacji i jednocześnie absolwent Politechniki Białostockiej. – Na wirtualnej mapie będzie można zlokalizować wszystkie ważne dla studenta miejsca – dodaje Muszyński.

Jak wynika z najczęściej zadawanych pytań, osoby przebywające na terenie Politechniki Białostockiej zwykle poszukują informacji odnośnie tego, gdzie można pozyskać szczegółowe informacje na temat formalności uczelnianych.

– Jeżeli studenci chętnie będą korzystać z Zonifero, jesteśmy gotowi w przyszłości - po udanym pilotażu – rozbudować aplikację o pozostałe moduły, np. WIKI, gdzie studenci mogliby odnaleźć pełną listę wykładowców wraz ze zdjęciami, terminami i miejscami konsultacji, modułami rezerwacji, gdzie można zarezerwować salę, biurko lub nawet miejsce parkingowe oraz moduł zgłaszania usterek i problemów, aby cały czas podnosić jakość i ergonomię kampusu. Aplikacja Zonifero zdała egzamin w dużych międzynarodowych korporacjach. Teraz nadchodzi czas innowacyjnych zmian także na uczelniach wyższych w Polsce – dodaje Muszyński.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1562 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39