53 koncerty, wystawa, spotkania, czyli Up To Date Festival po raz trzynasty! [KONKURS]

2022.08.24 14:06
Up To Date Festival to legendarna już impreza, która rozgrywa się w przestrzeni Białegostoku. Przed nami jej 13., niepechowa odsłona. Odbędzie się od 2 do 4 września.
53 koncerty, wystawa, spotkania, czyli Up To Date Festival po raz trzynasty! [KONKURS]
Fot: Anna Woszczenko
Up To Date Festival 2021

Po dwóch latach pandemii Up To Date Festival powraca w pełnej krasie. Będzie to kilka intensywnych dni z muzyką elektro, techno, ambient. Główne koncerty odbędą się na Stadionie Miejskim, a dokładnie w garażach stadionu, jednak festiwal zagości także w Pałacu Branickich i klubie Fomo. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, jak zapewniają organizatorzy.

Partnerem festiwalu jest m.in. Miasto Białystok.

- Cieszymy się, że po raz kolejny Up To Date Festival się odbędzie i gratuluję wytrwałości i determinacji. Jest to impreza kluczowa w programie wydarzeń kulturalnych Miasta Białegostoku na lata 2018-2022 plus. W tym roku Miasto Białystok dofinansowało tę imprezę w kwocie ponad pół miliona złotych. Jest to ważne wydarzenie na mapie wydarzeń kulturalnych, łączące nowoczesność i to, jak Białystok chciałby się pozycjonować jeśli chodzi o rozpoznawalność. Rokrocznie ponad 10 tysięcy uczestników bierze udział w Festiwalu – powiedział Przemysław Tuchliński, zastępca prezydenta Białegostoku.

Festiwal Up To Date jest wspierany także przez Zarząd Województwa Podlaskiego. W tym roku marszałek przyznał na imprezę dotację w kwocie 800 tys. zł.

- Up To Date Festival bardzo mocno zakorzenił się na mapie imprez kulturalnych w Polsce, ale i poza granicami. Do naszego regionu cały czas przyjeżdżają młodzi ludzie także spoza kraju. Ważne, abyśmy otwierali się na naszych mieszkańców, ale także na zagranicznych turystów. My dobre rzeczy jako Zarząd Województwa zawsze wspieramy i wspierać będziemy – podkreślał Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

- Każde wydarzenie to przede wszystkim ludzie, ktoś to musi zorganizować, z perspektywy Spółki Stadion Miejski ta współpraca z organizatorami Up To Date jest wzorcowa. To są fajne miejsca, fajne koncerty, to jest dla nas bardzo ważne – dodał Adam Popławski, prezes zarządu Stadionu Miejskiego.

W Festiwalu partycypuje jako partner również Czwórka Polskiego Radia. Na Festiwalu rozstawiona będzie scena specjalna Czwórki.

Po raz pierwszy natomiast podczas festiwalu prowadzone będą badania socjologiczne. Razem z grupą ankieterów i wolontariuszy organizatorzy zachęcają do wypełnienia krótkiego kwestionariusza dotyczącego opinii i doświadczeń związanych z festiwalem Up To Date. Czas pandemiczny dla organizatorów wydarzeń kulturalnych był czasem próby.

- Zastanawiamy się jak wygląda rzeczywistość po pandemii, jak wygląda świat. Sporo się na pewno zmieniło. Zdecydowaliśmy się przeprowadzić badania nad tym wspólnie z Instytutem Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku – powiedział Jędrzej Dondziło.

- Ten czas jest wyjątkowo dobry, aby zgłębić i przemyśleć różne rzeczy w sposób systematyczny. Up To Date jest wyjątkowym wydarzeniem, a taka wiedza, którą możemy zapewnić przez badania społeczne może być bardzo przydatna dla organizatorów czy dla miasta i województwa i dla samych uczestników. Mocno wierzę, że wyniki badań pomogą organizatorom rozwijać się w dalszych latach. Dlatego weszliśmy we współpracę. Ankieta internetowa już działa, a kumulacja będzie w czasie Festiwalu i po Festiwalu. Planujemy badania ankietowe, wywiady pogłębione z uczestnikami, analizę materiałów – mówił Maciej Białous z Instytutu Socjologii UwB.

Podczas Up To Date będzie obecny również partner – Firma Pronar. Rozstawi swoje stanowisko, na którym dostępne będą maszyny do spawania. Pronar wystawia się także jako pracodawca, ponieważ firma poszukuje pracowników z uwagi na swój rozwój.

Ważnym akcentem dla organizatorów festiwalu jest akcja #don'tworrybeyourself, która ma na celu zwrócenie uwagi na zdrowie psychiczne. W programie artystycznym znalazła się wystawa Karoliny Balcer, która traktuje o zdrowiu psychicznym i stygmatyzacji osób z zaburzeniami.

- Chcielibyśmy uświadamiać społeczeństwo w tym polu, więc w ramach Centralnych Salonów Ambientu w Pałacu Branickich będzie można zobaczyć wystawę, która była wystawiana m.in. w warszawskiej Zachęcie – dodał Jędrzej Dondziło.

Program Festiwalu to tradycyjnie koncerty "Czwórki", "Pozdro techno", "Scena beats". Każda z tych scen posiada swój styl i filozofię. Ponadto wydarzenia będą odbywać się w przestrzeni Pałacu Branickich, a after party w Klubie Fomo.

Podczas tegorocznej odsłony UTDF ponownie będzie można wziąć udział w akcji 50+. To jedyna w swoim rodzaju okazja, by pokolenie, którego młodość przypadła nieco wcześniej, mogło również dotknąć takiej kultury muzycznej. Każda osoba mająca powyżej 50 lat może uczestniczyć za darmo w wydarzeniach festiwalowych mających miejsce na Stadionie Miejskim – wystarczy dowód osobisty.

Powraca również pocztówkowy kramik UTDF "Wyślij Pocztówkę do Babci". Już po raz piąty prosto z festiwalu będzie można pozdrowić babcię, dziadka, mamę czy tatę, wysyłając do nich pocztówkę.

PROGRAM FESTIWALU UP TO DATE

Możecie wygrać karnety na festiwal: KONKURS

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

986 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39