Abp Głódź został sołtysem w jednej z podlaskich wsi, choć nie może pełnić urzędów

2021.06.24 18:50
Sławoj Leszek Głódź, emerytowany metropolita gdański odsunięty ze swojej diecezji w atmosferze skandalu z pedofilią w tle został sołtysem jednej ze wsi w powiecie monieckim.
Abp Głódź został sołtysem w jednej z podlaskich wsi, choć nie może pełnić urzędów
Fot: UG Jaświły
Wybory nowych sołtysów w gminie Jaświły

W gminie Jaświły w powiecie monieckim odbyły się wybory uzupełniające sołtysów miejscowości Mociesze i sołectwa Piaski stanowiącego część miejscowości Bobrówka.

"Wybory były następstwem śmierci wieloletniego sołtysa wsi Mociesze śp. Edwarda Skiścima oraz rezygnacji Pana Edwarda Klisz sołtysa Piasek" - informował Urząd Gminy Jaświły.

W Mocieszach na funkcję sołtysa został wybrany Krzysztof Kolendo. Dużo więcej emocji, nie tylko w okolicy, ale w całej Polsce wzbudził drugi sołtys. W Piaskach został nim abp Sławoj Leszek Głódź.

Z 36 osób uprawnionych do głosowania w wyborach uzupełniających na spotkaniu wyborczym było 9. Wszyscy poparli kandydaturę kapłana. Arcybiskup od wielu lat był honorowym sołtysem Bobrówki i członkiem rady sołeckiej. Zdarzyło mu się żartować, że może kiedyś sam obejmie urząd, jak obecnemu sołtysowi skończy się kadencja.

Sławoj Leszek Głódź urodził się w Bobrówce. Ma tu swój pałac i rozległe posiadłości. Przy jego okazałym domostwie znajduje się ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjny Caritas Archidiecezji Białostockiej. W budynku, obecnie przebudowanym na wsparty na kolumnach pałac kiedyś mieściła się szkoła. W 2006 r. arcybiskup kupił ją od gminy za 60 tys. zł. Oprócz głównej posiadłości, duchowny ma w Bobrówce też inne inne nieruchomości z kilkoma budynkami. Generalnie znany jest z wystawnego trybu życia.

Z punktu widzenia przepisów administracyjnych nie ma przeciwwskazań, by arcybiskup został sołtysem. Jednak choć sołtysi gminy Jaświły zarabiają symbolicznie - 150 zł za udział w posiedzeniu rady - to według prawa kanonicznego duchownym zabrania się przyjmowania jakichkolwiek publicznych urzędów, z którymi łączy się udział w wykonywaniu władzy świeckiej.

Nową funkcję apb. Głódzia ostro krytykują nawet katoliccy publicyści.

"Najbardziej znany polski sołtys jest doktorem prawa kanonicznego więc pewnie znalazł interpretację, by ów zapis obejść. Prawo da się obejść, ale śmieszności i braku świadomości żenady nie" - napisał na Twitterze Tomasz Terlikowski.

Urodzony w Bobrówce Sławoj Leszek Głódź do seminarium duchownego w Białymstoku wstąpił w 1964 r. W 1991 r. został biskupem polowym Wojska Polskiego, a w 2008 r. metropolitą gdańskim.

W marcu tego roku został pozbawiony przez Stolicę Apostolską honorów, gdy potwierdzono tuszowanie przez niego nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezją. Dostał on wtedy m.in. nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską (więcej: Ukarani przez Nuncjaturę Apostolską. Abp Głódź i bp Janiak mają opuścić diecezje). Od tego czasu przebywa głównie w rodzinnej Bobrówce.

Po skandalu tym radni Białegostoku odebrali mu honorowe obywatelstwo miasta (więcej: "Pedofilię należy wytępić gorącym żelazem". Abp Głódź w Białymstoku bez honorów).

Obecnie Sławoj Leszek Głódź otrzymuje emeryturę generalską, która może dochodzić nawet do 17 tys. zł. Metropolita ma też emeryturę kościelną.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1186 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39