Białostoccy sportowcy nie zawiedli. Znów stawali na podium

2023.03.15 09:21
W ostatnim czasie rozegrane zostały Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w zapasach w stylu klasycznym oraz Mistrzostwa Makroregionu Wschodniego OYAMA PFK w Kata i Kumite. Na zawodach tych wystartowali sportowcy z Białegostoku, którzy zdobyli wiele cennych medali.
Fot: KS Wschód

Mairbek Salimov z Klubu Sportowego Wschód został brązowym medalistą Młodzieżowych Mistrzostw Starego Kontynentu w zapasach w stylu klasycznym. W tym roku to Bukareszt był stolicą starć europejskich gladiatorów sportu zapaśniczego, a wyjazd do Rumunii okazał się udany m.in. właśnie dla Mairbeka Salimova, który w pierwszej walce wygrał przez przewagę z przedstawicielem gospodarzy - a był nim Petru Alexe - i choć w kolejnym starciu reprezentant KS-u Wschód uległ Gruzinowi Giorgi Shotadze, to później, w rywalizacji o brąz, Salimov zdołał pokonać przez przewagę mocnego reprezentanta Turcji - Ismaila Culfa - dzięki czemu Mairbek podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy stanął na najniższym stopniu podium.

Warto wspomnieć, że kilkanaście miesięcy temu brat Mairbeka - Arslanbek - zdobył wicemistrzostwo Europy juniorów w kategorii 63 kg, a w tym roku Mairbek Salimov wywalczył też brązowy medal Mistrzostw Europy Młodzieżowców w kategorii 63 kg.

Sportowcy z Białegostoku świetnie wypadli również na Mistrzostwach Makroregionu Wschodniego OYAMA PFK w Kata i Kumite, które w sobotę (11.03) rozegrane zostały w Rzeszowie. W imprezie wystartowało 284 zawodników z 23 klubów karate Oyama i Kyokushin (Wieliczka, Lublin, Tarnobrzeg, Limanowa, Kraków, Tychy, Katowice, Radom, Wasilków, Białystok, Nowy Dwór Mazowiecki, Wadowice, Przemyśl, Legionowo, Chocznia, Jelenia Góra, Mysłowice, Zabrze, Koło, Rzeszów).

W godzinach porannych rozegrana został konkurencja kata, a po południu odbyły się pojedynki w semi-knockadown. Białostocki Klub Oyama Karate reprezentowała 10-osobowa grupa zawodników, która przywiozła aż 8 pucharów. Na najwyższym stopniu podium stanął Maciej Mróz (kat. junior starszy U-18 do 65 kg), na 2. miejscu uplasowali się Oliwia Perkowska (kat. junior U-16 do 50 kg) oraz Maciej Sawoń (kat. senior starszy U+35 powyżej 80 kg), natomiast 3. lokaty zdobywali: Franciszek Sawoń (kat. dziecko U-10 do 30 kg), Olaf Parchowski (kat. dziecko U-10 do 35 kg), Kacper Choromański (kat. dziecko U-10 do 50 kg), Arkadiusz Topczewski (kat. junior U-14 do 45 kg) oraz Piotr Klimaszewski (kat. senior U-35 do 80 kg).