Białostoczanie zapłacą wyższy podatek od nieruchomości

2020.11.23 14:45
Od 2021 r. w Białymstoku będą obowiązywać wyższe stawki podatku od nieruchomości.
Białostoczanie zapłacą wyższy podatek od nieruchomości
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka

Od 2021 r. w Białymstoku będą obowiązywać wyższe stawki podatku od nieruchomości.

- W naszym mieście stawki od kilkunastu lat nie są stawkami górnymi. Około roku 2003 r. były obniżone, natomiast w latach 90. i początku lat 2000 były przyjmowane na poziomie górnych stawek - przypomina skarbnik miasta Stanisława Kozłowska.

Zaproponowane teraz kwoty będą wyższe, ale nadal nie osiągną maksymalnego pułapu wyznaczanego przez ministra finansów.

Jak tłumaczyła skarbnik miasta, przy średnim mieszkaniu 60 m2 po podwyżce białostoczanie zapłacą 3 zł 20 gr rocznie więcej. Przy garażu o powierzchni 20 m2 - 13 zł rocznie więcej.

Największy białostocki podatnik (to spółka skarbu państwa) zapłaci rocznie 150 tys. zł więcej, a jedna z galerii handlowych 103 tys. zł więcej.

Stawki zaproponowane przez magistrat nie spodobały się jednak radnym.

Klub Koalicji Obywatelskiej wyszedł z wnioskiem, by podwyżka była, ale nieco łagodniejsza.

- Te stawki powinniście ustalić razem i nie twórzcie tu takiego kabaretu - komentowała radna Agnieszka Rzeszewska (PiS) mówiąc, że radni większościowego klubu i prezydent bawią się w dobrego i złego policjanta.

- Jesteśmy w trudnej sytuacji, ludzie są załamani. Czy nie lepiej byłoby przesunąć to na przyszły rok? - sugerował Zbigniew Klimaszewski (PiS).

- Jak przyjdzie do wypłat dla nauczycieli, jak przyjdzie do załatania dziury w drodze, do remontu szkoły trzeba będzie zapłacić - odniósł się w czasie dyskusji prezydent Tadeusz Truskolaski i zadeklarował, że w związku z trudną sytuacją gospodarczą wielu firm wynikającą z pandemii magistrat będzie wszystkie wnioski o odroczenia i zwolnienia z podatków wnikliwie rozpatrywać.

- Ja nie będę głosował przeciwko podwyżce podatków, bo w trudnym czasie pandemii, powinniśmy wesprzeć samorząd, by załatać dziury - uważa Sebastian Putra (PiS).

Jego klubowy kolega Piotr Jankowski zasugerował z kolei, by zamiast podwyżek, szukać oszczędności w oświacie (rezygnując a zatrudniania zastępców dyrektorów), w urzędzie miejskim
(nagrody i premie), ciąć z promocji Białegostoku i organizacji wydarzeń kulturalnych.

Ostatecznie uchwała o podwyżce stawek podatków od nieruchomości z poprawką radnych KO została przyjęta. Głosowali za nią wszyscy z KO. Radni z PiS, z wyjątkiem jednego, byli przeciw. Wstrzymali się od głosu niezależni Maciej Biernacki i Tomasz Kalinowski oraz Sebastian Putra z PiS.

***

Najważniejsze nowe stawki:

Od gruntów:

- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 0,95 zł od 1 m2 powierzchni (pierwotny projekt - 0,98 zł)
- pozostałych – 0,52 zł od 1 m2 powierzchni

Od budynków:
- mieszkalnych – 0,85 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej
- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 24,40 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (pierwotny projekt - 24,70 zł),
- związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych – 4,45 zł od 1m2 powierzchni użytkowej (pierwotny projekt - 4,50 zł).

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1541 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39