Białystok refunduje in vitro. Już podpisano umowy z realizatorami programu

2024.04.04 16:23
W czwartek (4 kwietnia) podpisano umowy z realizatorami programu: Centrum Ginekologii, Endokrynologii i Medycyny Rozrodu „Artemida” oraz Centrum Bocian. Dzięki temu kolejni mieszkańcy naszego miasta, którzy zmagają się z bezpłodnością, będą mogli skorzystać ze wsparcia oferowanego przez miasto w ramach programu dotyczącego in vitro.
Białystok refunduje in vitro. Już podpisano umowy z realizatorami programu
Fot: pixabay.com

Kolejni mieszkańcy naszego miasta, którzy zmagają się z bezpłodnością, będą mogli skorzystać ze wsparcia. Wszystko dzięki programowi polityki zdrowotnej pt. „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Białystok w latach 2023-2024”, który powstał w ramach białostockiego Budżetu Obywatelskiego 2024. Białostoczanie oddali na niego w sumie 3134 głosy.

W czwartek (4 kwietnia) podpisano dwie umowy na realizację tego programu, w ramach których Centrum Ginekologii, Endokrynologii i Medycyny Rozrodu "Artemida" zrealizuje do 10 procedur (dofinansowanie 50 tys. zł), a Centrum Bocian – do 9 procedur (dofinansowanie 45 tys. zł). Łącznie w planach ma być przeprowadzonych 19 procedur. Miasto przekaże na nie 95 tys. zł.

Warto podkreślić, że to kolejny, drugi już program  polityki zdrowotnej dotyczący "in vitro" wyłoniony w ramach Budżetu Obywatelskiego. Pierwszy, zeszłoroczny, zdobył 2195 głosów mieszkańców. Zrealizowało go Centrum Ginekologii, Endokrynologii i Medycyny Rozrodu "Artemida". Zakwalifikowano do niego 9 par i wykonano 9 procedur.

– To bardzo ważny program wsparcia dla białostoczan. Już na przełomie sierpnia i września tego roku spodziewamy się narodzin trojga dzieci – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Liczę, że kolejna edycja programu okaże się co najmniej równie skuteczna, i kolejni rodzice w Białymstoku będą cieszyli się z narodzin swoich dzieci.

Jak czytamy na stronie urzędu miasta:  dofinansowanie w ramach programu obejmuje kwotę do 5 tys. zł do procedury biotechnologicznej - nie więcej niż 60% kosztów danej procedury.

Według zasad programu będą mogły wziąć w nim udział osoby spełniające m.in. następujące kryteria: wiek kobiety – w przedziale 20-40 lat, w ocenie biochemicznej i ultrasonograficznej powinna być stwierdzona możliwość wyindukowania mnogiego jajeczkowania,
w dniu kwalifikacji do programu osoby powinny być zameldowane w Białymstoku i płacić tu podatki od 2 lat.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1123 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39