Białystok upamiętnił przywódców państwa podziemnego

2016.03.25 16:31
W podwarszawskim Pruszkowie NKWD aresztowało i wywiozło do Moskwy szesnastu liderów podziemnych struktur okupowanej Polski. 71. rocznicę tych wydarzeń upamiętniono w Białymstoku.
Białystok upamiętnił przywódców państwa podziemnego
Fot: UM Białystok

27 marca 1945 r. na zaproszenie sowieckie w Pruszkowie stawili się reprezentanci czołowych ugrupowań polskiego podziemia na czele z delegatem rządu na kraj Janem Stanisławem Jankowskim, ostatnim komendantem AK gen. Leopoldem Okulickim i przewodniczącym Rady Jedności Narodowej Kazimierzem Pużakiem. Wszyscy zostali aresztowani i wywiezieni.

Tzw. proces szesnastu, wielki moskiewski proces pokazowy, rozpoczął się 18 czerwca. Najsurowsze wyroki – odpowiednio 10 i 8 lat więzienia - za rzekomą współpracę z hitlerowcami otrzymali gen. Okulicki i wicepremier Jankowski. Obaj zginęli, prawdopodobnie zamordowani w sowieckim więzieniu.

Aby uczcić pamięć szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski złożył w piątek (25.03) kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej przy ul. Kilińskiego. W rocznicowej uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele środowisk kombatanckich, duchowieństwa, służb mundurowych i władz Białegostoku.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1159 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39