BTL. Jacek Malinowski zapowiadział plany na nowy sezon i swoją kandencję

2012.09.04 00:00
Nowy sezon artystyczny Białostocki Teatr Lalek rozpoczyna z nową dyrekcją. Prowadzenie placówki po Marku Waszkielu, 1 września przejął Jacek Malinowski. Funkcję dyrektora będzie pełnił przez cztery sezony. Na pierwsze konferencji prasowej zdradził swoje plany na najbliższe miesiące, a także zakreślił ogólne kierunki pracy zespołu BTL.
BTL. Jacek Malinowski zapowiadział plany na nowy sezon i swoją kandencję
Fot: MAG

- To wyzwanie i zaszczyt móc pracować w tym teatrze. Już w czasach studenckich wraz z grupą aktorów i reżyserów uważaliśmy BTL za miejsce mityczne. Teraz również mogę uczestniczyć w tworzeniu tego mitu - wyznał Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek.

- Przede wszystkim chce utrzymać jak najwyższy poziom artystyczny. Chociażby ze względu na moje wykształcenie - pracuje jako zawodowy reżyser. Główny nacisk będę kładł na rozwój zespołu aktorskiego, w którym drzemie niezwykły potencjał - dodał.

Nowy dyrektor BTL chce również otworzyć teatr na miasto, współpracować z miejscowymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi. Wyznał, że będzie kontynuował mocno rozwinięty przez Marka Waszkiela nurt współpracy międzynarodowej. Kolejnym kierunkiem jest edukacja.

- Przyjęło się, że teatr lalek jest wstępem do teatru, zwłaszcza jeśli chodzi o widzów najmłodszych. Myślę, że do tego tematu trzeba podejść z wielką odpowiedzialnością, zwłaszcza w dobie kulturY masowowej. Teatr powinien w wyjątkowy sposób zadbać o rozwój widza. Zarówno estetyczny, jak i intelektualny - zaznaczył Malinowski.

Jego pomysłem jest wyraźniejsze sklasyfikowanie działaności teatru. Chociażby przez wprowadzenie haseł takich jak: klasyka, nowa dramaturgia, debiuty, galeria BTL. Zdaniem nowego dyrektora ułatwi to odbiorcom uczestnictwo w wybranych wydarzeniach.

W teatrze odbywać się będą również wykłady gości, koncerty piosenki aktorskiej, zdarzenia warsztatowe. Co więcej, Malinowski, który jest wykładowcą reżyserii w Akademii Teatralnej zaznaczył, że na pewno będzie współpracować z Wydziałem Sztuki Lalkarskiej i umożliwiał prezentacje młodym twórcom.

Co będzie na afiszu BTL?

Sezon artystyczny rozpocznie się w pierwszy weekend wrzesnia. W repertuarze są sztuki tj. "Misiaczek" oraz "Jest królik na księżycu" - dla młodszych widżów, natomiast dla dorosłych grane będą "Czarne ptaki Białegostoku". W związku z remontem dużej sceny teatru, (której koniec przewujdej się na listopad) spektakle będą gościnnie wystawiane w Teatrze Szkolnym Akademii Teatralnej, a w październiku sztuki tj. "Calineczka" i "Sindbad" będzie można obejrzeć w Spodkach WOAK.

Dodatkowo wspólnie z Grupą Coincidentia zorganizowana zostanie akacja "Siedem razy dramat", czyli cykl czytań dla dzieci i młodzieży współczesnych tekstów po spektaklu "Jest Królik na księżycu". Będą one reżyserowane przez dramaturgów i studentów. Pierwsze z nich, już 9 września poprowadzi Michał Walczak (autor m.in słynnej "Piaskownicy").

Na tegoroczny sezon zaplanowano pięć premier. Na scenie debiuty wystawiona będzie sztuka "Kordian. Reinterpretacje" przygotowana przez studentów AT w reżyserii Agnieszki Baranowskiej. Do zobaczenia na scenie będzie również literatura fantasy w spektaklu "Pieśń o cieniu" w reżyserii Urszuli Kijak. Co więcej, sztukę w klimatach westernu przygotuje Paweł Aigner, a Wojciech Kobrzyński wyreżyseruje "Pięcioksiąg Izaaka".

W grudniu do białostockich Lalek zawita projekt "Teatralny plan zabaw" Instytutu Teatralnego. Dzieci będą uczestniczyć w spektaklach i warsztatach, po czym projekt ruszy w trasę po regionie.

Co więcej, efektem współpracy ze stowarzyszeniem Fabryka Bestsellerów będzie jeden dzień Festiwalu Literackiego Zebrane, poświęcony twórczości i osobie Mirona Białoszewskiego oraz prezentacja spektakli podczas Przeglądu Inicjatyw Teatralnych "Białysztuk".

Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl

1055 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39