Chcesz wykorzystać słoneczną pogodę? 5 pomysłów na jesienną wycieczkę

2024.09.26 08:17
Województwo podlaskie zachwyca na każdym kroku i o każdej porze roku. Przedstawiamy 5 miejsc, które warto zobaczyć w północno-wschodniej Polsce. Uwaga, odwiedziny tych lokalizacji grożą całkowitym oczarowaniem słynną podlaską magią!
Chcesz wykorzystać słoneczną pogodę? 5 pomysłów na jesienną wycieczkę
Fot: AR
Drewniany dom na tykocińskim rynku

1. Puszcza Białowieska

To najstarsza puszcza na terenie Europy. Tu na wolności żyją żubry – niekwestionowani królowie tych lasów. Będąc już na miejscu, warto wybrać się na spacer leśną kładką Żebra Żubra. Można również zaplanować wizytę w ścisłym rezerwacie – ponieważ zwiedzanie jest dostępne tylko z przewodnikiem. W samej Białowieży też jest co podziwiać. Przy okazji można odnaleźć wiele śladów historii, takich jak Park Pałacowy i restauracja w dawnym dworcu kolejowym, zbudowanym za czasów Cara Mikołaja II. Puszcza Białowieska jest wpisana na na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

2. Pokamedulski Klasztor nad Wigrami

Klasztor jest symbolem Suwalszczyzny i Wigierskiego Parku Narodowego. Charakterystyczna świątynia powstała w latach 1694–1745 i wchodzi w skład Pokamedulskiego Zespołu Klasztornego. Zatem warto rozważyć spacer wąskimi uliczkami między budynkami zabudowań klasztornych. Poza spacerowaniem można także podziwiać widoki z wieży zegarowej, skosztować tradycyjnych lokalnych potraw w refektarzu, zejść do krypt, w których spoczywają szczątki zakonników i odwiedzić apartamenty papieskie, w których przebywał Jan Paweł II. Istnieje także możliwość noclegu w eremach - niegdyś zamieszkiwanych przez wigierskich mnichów.

3. Suwalski Park Krajobrazowy

Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego nie sposób się nudzić, ponieważ punkt widokowy jest praktycznie co krok. Unikatowy krajobraz parku został ukształtowany 10 000 lat temu przez lodowiec. Efektem są malownicze wzgórza, zielone doliny i czyste jeziora. W Suwalskim Parku Krajobrazowym znajduje się najgłębsze w Polsce jezioro – Hańcza. Na turystów czekają przepiękne widoki z Góry Cisowej i Zamkowej, a także Rezerwat Bachanowo, słynący z setek rozrzuconych polodowcowych głazów. Suwalski Park Krajobrazowy jest najstarszy w Polsce. Został założony już pod koniec lat siedemdziesiątych.

4.Tykocin

"Miasteczko-bajeczka" – tak o Tykocinie mówiła poetka Agnieszka Osiecka. To jedno z najbardziej malowniczych podlaskich miasteczek z wielką historią w tle. Na liście tykocińskich "rzeczy do zrobienia" są: niespieszny spacer brukowanymi ulicami, które zachowały układ tradycyjnego miasteczka żydowskiego, odwiedziny Wielkiej Synagogi – drugiej co do wielkości w Polsce – i barokowego kościoła Świętej Trójcy. Będąc w Tykocinie warto skosztować także specjałów tradycyjnej kuchni żydowskiej – jak cymes, kugel czy kreplech. W Tykocinie toczyła się akcja cyklu filmowego "U Pana Boga za piecem".

5. Święta Góra Grabarka

To serce polskiego prawosławia i jedno z miejsc, do którego od stuleci wędrują pielgrzymi. Gdy przed kilkoma wiekami na pobliskich terenach panowała epidemia cholery, na wzgórzu schronienia szukało tysiące osób, modląc się i pijąc wodę z pobliskiego źródełka. W podzięce za ochronę, wybudowano w tym miejscu kapliczkę. Dziś na Grabarce znajduje się prawosławny żeński klasztor, a wierni wciąż czerpią wodę ze świętego źródełka.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1233 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39