Czekali na to ponad pół roku. Restauratorzy mogą w końcu przyjąć gości wewnątrz lokalu

2021.05.28 11:36
Po długim okresie zamknięcia, wszystkie restauracje w kraju mogą przyjąć gości wewnątrz lokalu. Dwa tygodnie temu rząd pozwolił na otwarcie ogródków restauracyjnych, a dzisiaj (28.05) na otwarcie sal - jednak w reżimie sanitarnym.
Czekali na to ponad pół roku. Restauratorzy mogą w końcu przyjąć gości wewnątrz lokalu
Fot: Malwina Witkowska

Luzowanie obostrzeń

Restauracje po raz pierwszy od 24 października 2020 r. mogą w pełni legalnie przyjąć klientów w lokalu. Przez ponad siedem miesięcy pozostawały zamknięte, a jedzenie mogły wydawać jedynie na wynos. Minęło równe 216 dni od kiedy Polacy ostatni raz mogli zjeść wewnątrz restauracji.

Poluzowanie w gastronomii wynika z rozporządzenia Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które weszło w życie 15 maja. Zgodnie z nim, od piątku (28.05) restauracje oraz placówki gastronomiczne mogą przyjmować klientów wewnątrz swoich lokali, a nie tylko w ogródkach na świeżym powietrzu, jak to się odbywa od 15 maja.

Reżim sanitarny

Wznowienie działalności wewnątrz lokali musi się odbywać w ścisłym reżimie, a restauratorzy zobowiązani są przestrzegać wytycznych sanepidu. Oznacza to, że w środku lokalu goście mogą zająć połowę miejsc. Ponadto obowiązuje dystans między stolikami - zajęty może być co drugi, a odległość między nimi musi wynosić co najmniej 1,5 m. Wyjątek stanowią stoliki przy których znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

W restauracjach mogą się także odbywać imprezy okolicznościowe np. wesela czy komunie, ale uczestniczyć w nich może do 50 osób. Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

Poza restauracjami, od piątku wznowić działalność mogą także pływalnie, siłownie czy kluby fitness.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1405 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39