Czy pamiętasz cmentarz ewangelicki w Białymstoku? Centrum Zamenhofa zbiera wspomnienia

2013.04.19 00:00
Z roku na rok maleje grono osób, które pamiętają cmentarz ewangelicki przy ul. Młynowej. To do nich Centrum im. Ludwika Zamenhofa zwraca się z apelem. Placówka zbiera wspomnienia, które ocalą od zapomnienia to miejsce ważne dla białostockiej historii.
Czy pamiętasz cmentarz ewangelicki w Białymstoku? Centrum Zamenhofa zbiera wspomnienia
Fot: AD
Małgorzata i Maciej Karczewscy badali fragment cmentarza przy ul. Młynowej

– Zapraszamy wszystkich, którzy pamiętają cmentarz ewangelicki i chcą podzielić się tymi wspomnieniami – mówi Agnieszka Mieńko z CLZ. – Ich wspomnienia zostaną nagrane i włączone do Mediateki, które jest archiwum historii mówionej.

Wybrane materiały trafią też do publikacji, którą przygotowują archeolodzy Małgorzata i Maciej Karczewscy. W 2010 roku badali fragment cmentarza. Natrafili na około 400 pochówków – wydobyte szczątki i znajdujące się przy nich przedmioty (m.in. guziki, binokle, grzebienie) przewieziono na cmentarz ewangelicki przy ul. Produkcyjnej. Archeolodzy pracują również nad wydawnictwem, które będzie poświęcone historii ewangelickiej nekropolii.

Założony w końcu XVIII wieku cmentarz działał przez blisko 200 lat. Po II wojnie światowej zaczęto zacierać ślady po niemieckiej społeczności. Większość białostoczan pamięta to miejsce jako bazar lub kojarzy z rozstawianymi tu namiotami cyrkowymi.

Szacuje się, że na Rynku Siennym spoczywają szczątki kilku tysięcy osób. Jak chronić to miejsce?
– Należy zostawić je w spokoju, nie planować tam inwestycji – odpowiada Maciej Karczewski. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest też Tomasz Wigłasz, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Białymstoku.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

895 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39