Dni Miasta Białegostoku. Bajm i Sandra na Rynku Kościuszki [WIDEO]

2019.06.06 14:22
Koncerty Beaty Kozidrak i Bajmu oraz Sandry, wystawy plenerowe, gra miejska oraz spacer śladami Seweryna Nowakowskiego - to tylko niektóre atrakcje, które czekają na białostoczan w trakcie zbliżających się Dni Miasta.
Dni Miasta Białegostoku. Bajm i Sandra na Rynku Kościuszki [WIDEO]
Fot: Bajm
Na Rynku Kościuszki wystąpi Bajm

Białostoczanie świętować będą od 21 do 23 czerwca.

- Trzydniowe święto miasta wypełni mnóstwo atrakcji, które przygotowaliśmy z myślą o mieszkańcach Białegostoku w różnym wieku. Miejskie instytucje kultury i sportu będą czekały z bogatym programem - mówił prezydent Tadeusz Truskolaski. - Dni Miasta to piękna okazja, żeby się spotkać, porozmawiać, poczuć radość i dumę z naszego Białegostoku. Zapraszam do udziału w zaplanowanych na najbliższe dni wydarzenia.

Koncerty na Rynku Kościuszki

W sobotę (22.06) w centrum miasta zaplanowane są plenerowe koncerty. Gwiazdą będzie Bajm - jeden z najpopularniejszych polskich zespołów. Powstał w Lublinie, został założony w 1978 roku przez Beatę Kozidrak, Andrzeja Pietrasa, Jarosława Kozidraka i Marka Winiarskiego. Nazwę zespołu wymyśliła siostra Andrzeja, Elżbieta, która ułożyła pierwsze litery imion założycieli grupy w słowo "Bajm". Drogę do kariery otworzyła zespołowi nagroda w koncercie debiutów Festiwalu w Opolu w 1978 roku. Bajm zajął tam drugie miejsce za piosenkę "Piechotą do lata".

Zespół wydał 16 płyt. Każda z nich okryła się złotem lub platyną. Teksty do wszystkich piosenek napisała Beata Kozidrak. Grupa wylansowała ponad sto przebojów, które na stałe zapisały się w historii polskiej muzyki. Wśród największych wymienia się: "Płynie w nas gorąca krew", "Dwa serca, dwa smutki", "Małpa i ja", "Biała armia", "Ta sama chwila", "Szklanka wody", "Nie ma wody na pustyni", "Myśli i słowa".

Bajm ma na koncie 4 mln sprzedanych płyt. Zdobył wszystkie najważniejsze i najbardziej prestiżowe nagrody muzyczne przyznawane w Polsce. Koncertował w całej Europie, USA, Kanadzie i Wietnamie. Do tej pory dał niemal 7 tys. koncertów.

Od 26 lat gra w składzie: Beata Kozidrak (wokal), Piotr Bielecki (gitara), Krzysztof Nieścior (perkusja), Adam Drath (gitara), Artur Daniewski (gitara basowa). W 2000 roku do zespołu dołączyła Maria Dobrzańska, która gra na instrumentach klawiszowych. Członkowie całego zespołu pochodzą z Lublina.

31 sierpnia 2018 roku ukazał się dwupłytowy album "Best of 1978-2018", wydany z okazji 40-lecia zespołu i zawierający jego największe przeboje.

Wystąpi także Sandra - niemiecka piosenkarka pop i euro disco. Jej najpopularniejsze przeboje to "Maria Magdalena", "In the Heat of the Night", "Everlasting Love" i "Hiroshima". Urodziła się w Niemczech jako Sandra Ann Lauer, później przyjęła nazwisko męża, producenta Michaela Cretu. Karierę zaczynała jako członkini tria Arabesque (1979-1984), udzielała się także w zespole Enigma (1990-2003). Łącznie sprzedała na świecie ponad 30 mln albumów, co czyni z jej najpopularniejszą artystkę pochodzącą z Niemiec. Po dzień dzisiejszy aktywnie koncertuje, występując na wszystkich kontynentach.



W Białymstoku zaśpiewa również Zuza Jabłońska - jedna z najbardziej charakterystycznych artystek młodego pokolenia. Mimo 16 lat, dobrze wie, czego chce i szturmem idzie po swoje. Dała się poznać jako najbardziej dojrzała uczestniczka "The Voice Kids", a jej charakterystyczna barwa głosu i umiejętności wokalne zaprowadziły ją do finału. Zuza prezentuje niebanalne podejście do popu.

- Zależało mi, żeby zarówno warstwa tekstowa, jak i muzyczna, niosły ze sobą pewną głębię, pozostając jednocześnie muzyką, po którą sama chętnie bym sięgnęła - mówi młoda wokalistka.

Jej koncerty to energetyczna dawka muzyki, w której inteligentny pop miesza się z rockiem, jazzem, r'n'b czy soulem. Towarzyszący jej muzycy mają na swoim koncie współpracę z takimi artystami jak Apoligamia czy Łona i Webber. Przed Zuzą Jabłońską właśnie otwierają się drzwi jej artystycznej drogi. To na pewno będzie droga pełna muzycznych niespodzianek, bo ta młoda dziewczyna dopiero się rozkręca.

Po świetnie przyjętych utworach "Powiedz mi to w twarz" oraz "Sami" Zuza zaprezentowała nowy singiel "Spacer po linie". Tekst autorstwa Patryka Kumóra ponownie podejmuje temat komunikacji międzyludzkiej, tak istotnej i nieco zaniedbywanej w świecie zdominowanym przez media społecznościowe.



Anna Jurksztowicz w sali Forum

Uroczystość wręczenia Nagród Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku w niedzielę (23.06) uświetni koncert Anny Jurksztowicz - wokalistki jazzowej, piosenkarki, producentki muzycznej, autorki piosenek.

W wieku 16 lat występowała już obok największych gwiazd polskiej estrady. W 1985 roku wygrała KFPP w Opolu, zdobywając I nagrodę w konkursie Premier za "Diamentowy kolczyk". Reprezentowała polską piosenkę na międzynarodowych festiwalach na całym świecie. Nagrała wiele piosenek do filmów i seriali (m.in. "Kingsajz", "VIP", "W pustyni i w puszczy", "Czułość i kłamstwa", "Matki, żony i kochanki", "Na dobre i na złe", "Ranczo". Śpiewała do polskich wersji filmowych produkcji Walta Disneya. Jej pierwsza płyta "Dziękuję nie tańczę" (1987) z utworami Krzesimira Dębskiego i Jacka Cygana, do dziś - przez fachowe pisma i plebiscyty poświęcone muzyce pop - uważana jest za kultową, a nagrane na niej piosenki wciąż znajdują się w na toplistach.

Anna Jurksztowicz od lat ma także w swoim repertuarze utwory wspierające praktyki duchowe - muzykę spirituals & gospels, kantyczki karmelitańskie, hinduskie mantry oraz klasyczne i współczesne pieśni do tekstów wybitnych poetów i kompozytorów. Jej płyta "Poza czasem - muzyka duszy" (2013) poświęcona została muzyce kontemplacyjnej. Jest jedną z pierwszych polskich artystek podejmujących w muzyce pop ten temat. Czerpie inspiracje z różnych źródeł, kultur, eksperymentuje z formą, przekłada teksty, poszukuje. Praktykuje także jogę i jest jej nauczycielką.

Obecnie artystka promuje najnowszy album "O miłości, ptakach i złych chłopakach", występuje w filharmoniach z programem symfonicznym poświęconym muzyce filmowej Krzesimira Dębskiego oraz z programem "Mozart Smooth Jazz" (pieśni i arie Mozarta w aranżacjach jazzowych), zrealizowanym z berlińskim pianistą Rolfem Zilke.

Anna Jurksztowicz jest także producentką. Jej założona w 2001 roku firma Si Music, w serii dedykowanej polskiej muzyce współczesnej, promuje twórczość kompozytorów polskich oraz organizuje wydarzenia muzyczne w Polsce i za granicą.

Pozostałe atrakcje

W czasie święta naszego miasta odbędzie się też wiele innych wydarzeń. Tradycyjnie już na Rynku Kościuszki zostanie zorganizowany Jarmark Świętojański (23.06), a na dojlidzkiej plaży odbędzie się festyn rodzinny "Bezpieczne wakacje". Z wystawy plenerowej mieszkańcy dowiedzą się, jakim miastem był Białystok Branickiego, a uczestnicy spaceru podążą śladami prezydenta Seweryna Nowakowskiego.

Dniom Miasta Białegostoku 2019 będą towarzyszyć: instalacja artystyczna "Kareta Branickiego" w ramach festiwalu "Barokowe Ogrody Sztuki", Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek", wystawa "10x100, czyli BTF na 100-lecie niepodległości Białegostoku" oraz Międzynarodowy Nocny Turniej Siatkówki Plażowej.

W organizację święta Białegostoku włączyły się instytucje kultury i sportu: Białostocki Ośrodek Kultury, Muzeum Wojska, Galeria im. Sleńdzińskich, Białostocki Teatr Lalek, Dom Kultury "Śródmieście" i Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Program: Dni Miasta Białegostoku

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1098 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39