Dolina Cisów i Lisia Góra. Czy w Wasilkowie powstaną dodatkowe przystanki kolejowe?

2021.05.06 08:04
Gmina Wasilków nadal stara się o utworzenie dwóch przystanków kolejowych, które ułatwiłyby mieszkańcom dojazd do m.in. Białegostoku. Burmistrz Adrian Łuckiewicz podkreśla: "Głęboko wierzę, że uda nam się zrealizować ten pomysł".
Dolina Cisów i Lisia Góra. Czy w Wasilkowie powstaną dodatkowe przystanki kolejowe?
Fot: Malwina Witkowska

Wciąż aktualna sprawa

Pod koniec lutego radni Wasilkowa debatowali na temat nowych przystanków kolejowych w mieście. Obecnie trwa modernizacja linii kolejowej Sokółka-Białystok, która wiedzie przez Wasilków. Władze gminy liczą, że może być to szansa na znaczne usprawnienie komunikacji.

Dlatego skierowano pisma do Ireneusza Merchela prezesa zarządu Polskich Linii Kolejowych (PLK), w którym wyrażone zostało poparcie dla pomysłu powstania dwóch nowych przystanków - w okolicy osiedla Doliny Cisów i Lisiej Góry, gdzie powstają największe osiedla mieszkaniowe w gminie. Na tą kwestię zwrócił uwagę w swoim piśmie do prezesa PLK – prezes zarządu Rodzinnych Ogródków Działkowych im. Pietrasze Czesław Dzienis.

- Wielu użytkowników naszych działek w okresie letnim porusza się rowerami korzystając z przejazdu wzdłuż torów. Jest to praktykowane, gdyż znacznie skraca drogę z osiedli miejskich do działek. Lokalizacja rampy pasażerskiej przy skrzyżowaniu torów z ul. Nadawki umożliwi bezpieczne pokonanie trasy z rowerem w pociągu, zamiast przejazdu "bok pociągu" co znacznie zminimalizowałoby ryzyko wypadków - mówił Czesław Dzienis.

Jak podkreślają działkowcy, byłoby to dla nich dobre rozwiązanie, gdyż ogródki działkowe użytkowane przez setki rodzin znajdują się w odległości zaledwie 500 m.

Szersze poparcie inicjatywy

Lepszy dojazd mieszkańców, ale i wycieczek szkolnych – w usytuowaniu przystanku kolejowego w okolicy ul. Nadawki plusy widzi także dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, Artur Gaweł. Również Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział w Białymstoku pozytywnie odniósł się do pomysłu drugiego przystanku w okolicy ulic Wojtachowskiej i Wielobranżowej, gdzie od kilku lat powstaje duże osiedle, które docelowo ma liczyć nawet 12 tys. mieszkańców.

"Dynamiczny rozwój gminy Wasilków wpłynął na podjęcie decyzji przeznaczenia Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa z gruntów rolnych na grunty przeznaczone pod przemysł i usługi wymagające sprawnej i niezawodnej komunikacji i transportu. Lokalizacja dodatkowego przystanku w sąsiedztwie ulic Wojtachowskiej i Wielobranżowej to niezbędny element determinujący rozwój lokalnej społeczności, to ważny element bezpieczeństwa komunikacyjnego" - czytamy w piśmie skierowanym do prezesa PLK.

Wcześniej poparcie wyrazili: wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś, senator Mariusz Gromko oraz miejscy radni Wasilkowa.

- Bardzo mnie cieszy te coraz szersze poparcie dla naszej inicjatywy. Głęboko wierzę, że uda nam się zrealizować ten pomysł, a tym samym znacznie polepszyć komunikację między Wasilkowem i Białymstokiem – podkreśla Adrian Łuckiewicz, burmistrz Wasilkowa oraz inicjator pomysłu.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

702 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39