Drapieżniki przegonią gołębie ze stadionu

2019.01.30 09:05
Jastrząb Harrisa i sokół Raróg pomogą w walce z gołębiami, które coraz liczniej zaczęły gnieździć się na konstrukcji stadionu miejskiego.
Drapieżniki przegonią gołębie ze stadionu
Fot: Stadion miejski

Od początku stycznia na trybunach stadionu miejskiego w Białymstoku zadebiutowały ptaki sokolnicze, m.in. jastrząb Harrisa i sokół Raróg. Ptaki pojawiły się tam w konkretnym celu – żeby przeganiać gołębie, które coraz liczniej zaczęły pojawiać się na konstrukcji obiektu, co może być groźne, ale skutkuje też coraz większym zanieczyszczeniem trybun ptasimi odchodami.

- Konstrukcja budynku, jakim jest stadion, sprawia, że jest to idealne miejsce do gniazdowania i żerowania ptaków. Gnieżdżą się one najczęściej pod dachem, gdzie potrafią wić gniazda w urządzeniach i instalacjach technicznych, co stanowi zagrożenie uszkodzenia tych instalacji. Dodatkowo powodują zanieczyszczenia trybun i ciągów komunikacyjnych – mówi Marcin Glinka, zastępca kierownika działu eksploatacji stadionu miejskiego w Białymstoku.

Usługa sokolnicza jest jedną z najskuteczniejszych metod walki ze skutkami bytowania gołębi na takich obiektach jak stadiony.

- Zdecydowaliśmy się na współpracę z profesjonalistami, żeby w sposób jak najbardziej humanitarny i zgodny z naturą pozbyć się problemu – dodaje Marcin Glinka.

Współpraca z sokolnikami w głównej mierze polega na płoszeniu ptactwa z wykorzystaniem drapieżników. Płoszenie uzupełniane jest odłowem i przesiedlaniem gołębi w określonej odległości od stadionu przy zachowaniu odpowiednich standardów, które minimalizują ryzyko wystąpienia sytuacji stresowych dla ptaków.

- Stosujemy najbardziej ekologiczną, a zarazem skuteczną metodę płoszenia gołębi, z wykorzystaniem żywych ptaków drapieżnych, które swoim lotem i obecnością na obiekcie będą skutecznie je płoszyć, ponieważ nic na nie nie działa tak jak drapieżnik, który znajduje się w pobliżu ich miejsc lęgowych – mówi sokolnik Przemysła Łapiński. - Jesteśmy trzy razy w tygodniu na obiekcie. Ptaki latają w różnych porach. Przeważnie są to jastrzębie, ale też sokoły.

Dla wszystkich fanów gołębi, uspokajamy, drapieżniki nie będą polować na ptaki, tylko je przeganiać.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1296 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39