Druga jezdnia ekspresówki przy Szczuczynie oddana do użytku

2020.05.15 15:25
W piątek (15.05) oficjalnie oddano do użytku drugą jezdnię obwodnicy Szczuczyna. Nowy fragment "ekspresówki" S61 ma 6,6 km.
Druga jezdnia ekspresówki przy Szczuczynie oddana do użytku
Fot: Małgorzata Sawicka / UMWP

Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, zarządu województwa oraz białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oficjalnie otworzyli drugą jezdnię ekspresowej obwodnicy Szczuczyna. Już przejechały nią pierwsze TIR-y.

Nowo oddany do użytku fragment to część liczącej w sumie 224 km drogi S61 stanowiącej polski odcinek szlaku Via Baltica. To druga największa komunikacyjna nitka w województwie, która odciąży drogę ekspresową S8. Całość ma być gotowa do 2023 r.

Budowa drugiej jezdni obwodnicy Szczuczyna kosztowała 75 mln zł. Realizację inwestycji sfinansowanej ze środków Unii Europejskiej rozpoczęto w maju 2017 r. Droga jest przystosowana do najcięższego ruchu.

Nawierzchnię prawostronnej jezdni wykonano w technologii bitumicznej, zaś lewostronnej - z betonu wałowanego. Poprzednia jezdnia budowana była 5 lat temu. Drogowcy mają obserwować, jak będą zachowywać się obie.

Wybudowany odcinek trasy to trzeci z 13 oddany do użytku odcinek drogi ekspresowej S61, której całkowity koszt budowy sięgnie 6 mld zł. Na realizację dalszej części budowy odcinka S61 na trasie od Szczuczyna do granicy polsko-litewskiej Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pozyskało 30 mln euro w ramach programu "Łącząc Europę", który jest realizowany bezpośrednio przez Komisję Europejską.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

766 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39