Duże pieniądze dla UwB. Narodowe Centrum Nauki finansuje badania

2017.05.16 16:37
Naukowcy z UwB będą realizowali projekty sfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki.
Duże pieniądze dla UwB. Narodowe Centrum Nauki finansuje badania
Fot: Monika Zysk

Troje naukowców z UwB będzie realizowało projekty naukowe dzięki grantom z Narodowego Centrum Nauki. Są warte ponad 1,3 mln zł.

Największe dofinansowanie, bo prawie 600 tys. zł, uzyskał dr Piotr Guzowski z Instytutu Historii i Nauk Politycznych na swój projekt "Religijne uwarunkowania przemian gospodarczych i demograficznych w okresie preindustrialnym na przykładzie Rzeczypospolitej Obojga Narodów".

Niespełna 365 tys. zł to wartość grantu dla dr. hab. Karola Łopateckiego, również z Instytutu Historii i Nauk Politycznych. Temat jego badań to "Rewolucja militarna jako czynnik modernizacyjny skarbowości i organizacji państwa polsko-litewskiego na tle europejskim".

Z kolei dr Justyna Drewnowska z Instytutu Biologii będzie realizować projekt zatytułowany "Różnice w enzymatycznym systemie chynolitycznym szczepów Bacillus cereus sensu lato jako konsekwencja adaptacji do ekologicznie odrębnych środowisk". Narodowe Centrum Nauki na ten cel przyznało jej ponad 372 tys. zł.

Oprócz pracowników naukowych uczelni, w Instytucie Biologii swój projekt badawczy realizować będzie mgr Agnieszka Ewa Chrzanowska, doktorantka w Zakładzie Genetyki i Ewolucjonizmu. Na badania otrzyma 99 tys. zł.

Na rozstrzygnięte właśnie konkursy wpłynęło łącznie 4219 projektów, z czego do finansowania skierowano 1042 projekty. Narodowe Centrum Nauki przeznaczyło na nie łącznie ponad 463 mln zł.

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl

1502 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39