Emeryci i renciści w stresie. Czy dostaną pieniądze przed świętami?

2023.12.19 15:29
Już za kilka dni święta. Wiele osób pobierających emerytury i renty zastanawia się, czy dostanie je jeszcze przed świętami. Kiedy będą wypłacane pieniądze.
Emeryci i renciści w stresie. Czy dostaną pieniądze przed świętami?
Fot: pixabay.com

Wielu emerytów i rencistów stresuje się, czy dostaną świadczenia jeszcze przed świętami. A te już za kilka dni. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja. Pieniądze na pewno trafią do nich jeszcze przed zbliżającym się weekendem.

- Jak co roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych stara się, by wszystkie osoby pobierające świadczenia długoterminowe otrzymały wypłatę grudniowej emerytury czy renty wcześniej. Tegoroczne świadczenia, seniorzy, których termin płatności wypada 25 grudnia, otrzymają jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

19 grudnia na pocztę trafią świadczenia doręczane przez listonosza, z kolei przekazy bankowe z terminem płatności wyznaczonym na 25 grudnia przekazane zostaną 21 grudnia.

- Do końca grudnia pieniądze otrzymają także osoby, których termin wypłaty świadczenia przypada na 1 stycznia 2024 r., 22 grudnia ZUS przekaże środki na pocztę, a do banku - 28 grudnia – dodaje rzeczniczka.

Coraz więcej emerytów i rencistów ma konta w banku

Dawnej w przypadku emerytów i rencistów normą była comiesięczna wizyta listonosza. Teraz coraz więcej osób decyduje się na to, by pieniądze z ZUS były przekazywane przelewem bankowym. Jest to dużo bezpieczniejsze i wygodniejsze. Od dawna organizowanych jest wiele akcji uświadamiających osoby starsze, że nie jest bezpiecznie trzymać pieniądze w domu. Osoby chowające środki w przysłowiowej skarpecie są narażone na kradzież. 

Poziom ubankowienia świadczeń długoterminowych w kraju wynosi około 78 procent, zaś w województwie podlaskim ponad 80 proc. 

Seniorzy, którym listonosz wciąż przynosi emeryturę, mogą to zmienić. W tym celu trzeba wypełnić wniosek EZP (wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce) i złożyć go w ZUS. Dokument można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika. Seniorzy mogą to także zrobić a pośrednictwem: operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego lub w formie dokumentu elektronicznego przez PUE ZUS.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1810 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39