Festiwal Inny Wymiar - Sąsiedzi

dodane dnia: 2011-09-15 przez: cmg01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Festiwal Inny Wymiar - Sąsiedzi
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2011-09-26 - 2011-10-02
Zapraszamy na V Festiwal Kultur Podlasia "Inny Wymiar - Sąsiedzi".

Program:

26.09.2011 (poniedziałek)
- 16.00 - "Hotel Ritz - salon białostockiej elity międzywojnia" (instalacja przestrzenna Hotelu Ritz) - wykład Jolanty Szczygieł-Rogowskiej - skwer Armii Krajowej przy Pałacyku Gościnnym (ul. Kilińskiego)
- 18.00 - "Białostocka diaspora żydowska w Nowym Jorku" - promocja książki i spotkanie z prof. Rebeccą Kobrin (Columbia University) - Fama (ul. Legionowa 5)
- 20.00 - "Kamienie niepamięci" - muzyka Jerzy Kornowicz, Szabolcs Esztenyi, zdjęcia Mariusz Wideryński - Forum (ul. Legionowa 5)

27.09.2011 (wtorek)
- 17.00 - "Człowiek, głos, przestrzeń - wprowadzenie do tematyki śpiewu tradycyjnego" - wykład dr Ewy Grochowskiej i koncert grupy Południce - Fama (ul. Legionowa 5)
- 18.00 - "Wielokulturowość w Białymstoku" - wernisaż wystawy fotografii Marka Doleckiego, Sławomira Romaniuka, Wiktora Wołkowa, Ryszarda Zięckowskiego - Forum (ul. Legionowa 5)
- 19.30 - Przegląd filmowy "Sąsiedzi"- "Jutro będzie lepiej", reż. Dorota Kędzierzawska - po projekcji spotkanie z reżyserką - Forum (ul. Legionowa 5)

28.09.2011 (środa)
- 18.00 - Przegląd filmowy "Sąsiedzi"- "Niedokończony film", reż. Yael Hersonski - Forum (ul. Legionowa 5)
- 20.30 - P.G.R. - Projekt Grzegorza Rogali i Sagit Zilberman - koncert jazzowy (bilety: 10 zł przedsprzedaż, 15 zł w dniu koncertu) - Fama (ul. Legionowa 5)

29.09.2011 (czwartek)
- 17.00 - "Krusenstern - z pochodzenia Niemcy, z wyboru Rosjanie" - wykład Jolanty Szczygieł-Rogowskiej - Wyższa Szkoła Administracji Publicznej (ul. Dojlidy Fabryczne 26)
- 19.00 - Przegląd filmowy "Sąsiedzi" - "Italiani", reż. Łukasz Barczyk - Forum (ul. Legionowa 5)
- 20.30 - Drum Ecstasy (Mińsk) - koncert (bilety: 10 zł przedsprzedaż, 15 zł w dniu koncertu) - Fama (ul. Legionowa 5)

30.09.2011 (piątek)
- 17.00 - Debata "Wielokulturowość - bogactwo czy balast?" - uczestnicy: Elżbieta Ficowska, Anna Grudzińska, Paula Sawicka, Paweł Winiarski, moderator: Dominik Sołowiej - Fama (ul. Legionowa 5)
- 19.00 - Przegląd filmowy "Sąsiedzi" - "Świteź", reż. Kamil Polak - Forum (ul. Legionowa 5)
- 20.00 - Przegląd filmowy "Sąsiedzi"- "Kulturalny most Kijów - Białystok, "Człowiek z kamerą", reż. Dżiga Wiertow, muzyka na żywo DJ Derbastler (Kijów) - Forum

1.10.2011 (sobota)
- 13.00 - "Szlak sławnych białostoczanek" - oprowadzanie: Jolanta Szczygieł-Rogowska, Joanna Tomalska, Anna Łuszyńska, Wojciech Bokłago - zbiórka przy Galerii im. Sleńdzińskich (ul. Legionowa 2)
- 16.00 - "Śpiewajmy jak za dawnych lat" - wspólne śpiewanie, prowadzenie: Monodia Polska - Rynek Kościuszki
- 18.00 - Potańcówka "Retroparkiet" - prowadzenie: Strug Kompania - Rynek Kościuszki
- 19.00 - Przegląd filmowy "Sąsiedzi" - "Kulturalny most Kijów - Białystok "Wiosną", reż. Michaił Kaufman, muzyka na żywo Olexander Kokhanovskyi (Kijów) - Forum (ul. Legionowa 5)
- 21.00 - Pustki - koncert (bilety: 10 zł przedsprzedaż, 15 zł w dniu koncertu) - Fama (ul. Legionowa 5)

2.10.2011 (niedziela)
- 13.00 - Instalacja przestrzenna prac polskich malarzy międzywojnia - Forum (ul. Legionowa 5)
- 14.00 - "Białostocki modernizm" - wykład i oprowadzanie - Sebastian Wicher - zbiórka przy Muzeum Wojska (ul. Kilińskiego 7)
- 19.00 - Przegląd filmowy "Sąsiedzi"- "O duszy i innych drobnostkach", reż. Kornel Miglus - po projekcji spotkanie z reżyserem - Forum (ul. Legionowa 5)

Przegląd filmowy "Sąssiedzi" - info o filmach:

27 września 2011
Jutro będzie lepiej / Tomorrow will be better
reż. Dorota Kędzierzawska, Japonia/Polska, 2010, 118 min.

Trzech bezdomnych chłopców, dwaj bracia i ich kolega, mieszka na rosyjskim dworcu kolejowym. Pewnego dnia postanawiają wyruszyć w poszukiwaniu lepszego jutra. Chcą przejść przez zieloną granicę do Polski, aby znaleźć wszystko to, czego do tej pory nie mieli - dom, przyjaciół, szczęście... Film realizowany w okolicach Gródka. Po projekcji spotkanie z reżyserką.

28 września 2011
Niedokończony film / A Film Unfinished
reż. Yael Hersonski, Niemcy/Izrael, 2009, 88 min.

W maju 1942 r. do warszawskiego getta przybyła ekipa filmowa Urzędu Propagandy III Rzeszy. Operatorzy pracowali przez miesiąc, rejestrując sceny z życia ulicy, pokazując skrajną nędzę i świat dobrze odżywionych, wchodząc do zabiedzonych podwórek i wykwintnych restauracji, kreując świat kontrastów i pracując nad "uchwyceniem żydowskiego charakteru". Zapis odnaleziono zaraz po wojnie, w archiwach filmowych nazistów. Przez lata uważano go za prawdziwy portret życia w warszawskim getcie.
Reżyserka Yael Hersonski postanowiła zbadać okoliczności powstania filmu. 50-minutowy zapis przestudiowała ujęcie po ujęciu, przejrzała archiwa, prywatne zapiski na temat obecności ekipy w getcie, dotarła do materiałów z przesłuchań niemieckiego operatora filmowego, Willy'ego Wista. Mozolna analiza pokazuje, że dokument to jeszcze jedna mistyfikacja propagandy nazistów, a "normalne" życie od początku do końca zaaranżowano, pod bacznym okiem pilnujących porządku esesmanów. Na film składają się wspomnienia i komentarze ocalonych, fragmenty niesławnego filmu, sylwetki uchwyconych w kadrze niemieckich operatorów i przerażone spojrzenia filmowanych mieszkańców getta. Wychwycone przez reżyserkę niuanse przenoszą film na poziom uniwersalny, każą zastanowić się nad naturą i uwarunkowaniami każdego zapisu archiwalnego. Bohaterami filmu są nie tylko widoczni na ekranie mieszkańcy, ale także kilku ocalonych z Zagłady. Reżyserka konfrontuje ich z niemieckim filmem, wsłuchując się w ich komentarze. "Przechodziłam obok trupów, ale ich nie zauważałam. Nie byłam w stanie niczego poczuć. Jestem szczęśliwa, że dziś mogę płakać, że dziś jestem człowiekiem" - mówi jedna z rozmówczyń.

29 września 2011
Italiani / Gli Italiani
reż. Łukasz Barczyk, Polska, 2011, 62 min.

Najnowszy film w reżyserii Łukasza Barczyka, który zaprosił do współpracy wybitnego reżysera teatralnego, Krzysztofa Warlikowskiego i aktorów Teatru Nowego - Jacka Poniedziałka i Renate Jett.
Główna rola w filmie "Gli Italiani", to debiut aktorski Krzysztofa Warlikowskiego. "Gli Italiani" to podroż w głąb intymnego świata mężczyzny (Krzysztof Warlikowski), jego relacji z rodziną i najbliższymi (Renate Jett, Jacek Poniedziałek), wyprawa w głąb obrazów i przeżyć tak osobistych, że aż paradoksalnie uniwersalnych. "Italiani" jest śmiałym poszukiwaniem języka filmowego dla wyrażenia podstawowych przeżyć i emocji, języka wychodzącego poza konwencjonalne filmy psychologiczne. To próba ukazania kluczowych wspomnień każdego człowieka, jakby były częścią baśni, którą każdy z nas sam sobie opowiada, która rośnie i ewoluuje z biegiem naszego życia. Ta produkcja, niemalże w całości sfinansowana przez twórców filmu, powstawała przez ostatnie cztery lata w plenerach środkowych Włoch. "Gli Italiani" są efektem współpracy scenariuszowej między Barczykiem a Warlikowskim i poprzez współdziałanie tych dwóch osobowości, fuzją współczesnego kina i nowego teatru. Film działa głównie przez swoją stronę wizualną, również za sprawą hipnotycznych zdjęć Kariny Kleszczewskiej, stałej współpracowniczki Łukasza Barczyka.

30 września 2011
Świteź/ The Lost Town of Switez
reż. Kamil Polak, Dania/Francja/Kanada/Polska/Szwajcaria, 2010, 21 min.

"Świteź" jest adaptacją romantycznej ballady Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem, filmem animowanym, wykonanym w technice animacji komputerowej 3D i klasycznej w oparciu o tradycyjną technikę malarstwa olejnego. Rezultat oszałamia efektem malarskim, przenosi widza w trójwymiarowy świat obrazów w stylu pędzla Józefa Chełmońskiego czy Aleksandra Gierymskiego. Z kolei w sekwencjach rozgrywających się w średniowiecznym Świteziu jesteśmy w środku ikonograficznej mozaiki, która raz efektownie płonie, to znów zalewana jest przez zesłany przez Boga potop. Polak wytrawnie żongluje tu technikami nie czyniąc jednak ze swojej pracy jedynie wizualnej atrakcji, ale nadaje istotny sens opowieści godnej poematu samego Mickiewicza. Polak udowadnia, że film animowany wsparty dzisiejszą techniką może bez problemu być sztuką, artystycznym manifestem, współczesną sztalugą, z której schodzą wspaniałe, niepowtarzalne dzieła. I faktycznie, jak to nieskromnie, ale w pełni zasadnie, sugerują twórcy obrazu, ich przedsięwzięcie jest spełnieniem marzeń o animowanym malarstwie. Po projekcji spotkanie z reżyserem.

KULTURALNY MOST KIJÓW-BIAŁYSTOK
Oba filmy nakręcili twórcy, którzy urodzili się i żyli w Białymstoku, jednak swoje najważniejsze filmy (w większości) zrealizowali w Kijowie.

30 września 2011
Człowiek z kamerą filmową / Chelovek s kino-apparatom
scen. i reż. Dżiga Wiertow, ZSRR, 1929, 68 min.

Filmowy portret miasta, industrialnej stolicy komunistycznego świata. Choć wprzężony w tryby propagandy, doskonały technicznie obraz wrzuca widzów w porywający wir pulsującej życiem metropolii.
Nie ma tu bohatera, fabuły ani objaśniających napisów. Jest za to zawrotne tępo i próba dotarcia do istoty kina poprzez ruch. Uzbrojone oko kamery przenika czas i przestrzeń. Doświadczenia Siergieja Eisensteina i całej radzieckiej awangardy legły u źródeł niekwestionowanego arcydzieła, jakim jest Człowiek z kamerą filmową Wiertowa. Wraz z wędrującym po ulicach operatorem, Michaiłem Kaufmanem, włączamy się w krwiobieg wielomilionowej metropolii. Dynamicznie zmontowane ujęcia tworzą zegarmistrzowską strukturę, działającą nie tylko na świadomość, ale i podświadomość widza. Hermetyczny eksperyment i propaganda komunistycznej utopii? Jak najbardziej. Nie sposób jednak oprzeć się hipnotycznej sile tego wizualnego poematu, będącego zarazem opowieścią o potędze życia i ludzkich marzeniach. Wszystkie późniejsze filmowe portrety miast, takie jak Rzym Felliniego czy Berlin, symfonia miasta Ruttmanna, musiały zmierzyć się z legendą dzieła Wiertowa. Jego technikę próbował powtórzyć głośny obraz Koyannisquatsi a także jego kontynuacje. Dziedzictwo Człowieka z kamerą widoczne jest w telewizyjnych reklamach, teledyskach i całej dzisiejszej kinematografii.
film zilustruje muzyką na żywo DJ Derbastler (Kijów)

01 października 2011
Wiosną/Wiesnoj
scen. i reż. Michaił Kaufman, ZSRR, 1929, 48 min.

Dokumentalna impresja filmowa zapomnianego radzieckiego mistrza awangardy, przedstawiciela filmowej pochodzącej z Białegostoku rodziny Kaufmanów. Denis Kaufman, bardziej znany jako Dżiga Wiertow, to słynny ojciec nowoczesnego montażu (np. Człowiek z kamerą, 1929). Jego brat, Boris, po studiach w Paryżu i współpracy z Jeanem Vigo, znalazł się w Hollywood, gdzie jako operator współpracował z najwybitniejszymi reżyserami. Michaił po nowatorskiej i znakomicie zmontowanej Wiośnie nie zrealizował już żadnego filmu. Budzi się wiosna, burzy się stary porządek, budzi się proletariat, siły natury muszą ustąpić przed entuzjazmem mas. Zaczyna się czerwony karnawał, nikt jeszcze nie wie, że nie dowiozą szampana...
film zilustruje muzyką na żywo Olexander Kokhanovskyi (Kijów)

02 października 2011
O duszy i innych drobnostkach
reż. Kornel Miglus, Niemcy/Polska/Bułgaria, 2011, 91 min.

W 1977 r. NASA wysyła w przestrzeń kosmiczną 2 bezzałogowe sondy Voyager. Na ich pokładzie są pozdrowienia w kilkunastu językach, muzyka, reprodukcje dzieł sztuki, a wraz z nimi płaczem noworodka, Beethovenem i szczekaniem psa, żegluje w Kosmos głos bułgarskiej śpiewaczki ludowej, Valji Balkańskiej.
"W międzyczasie Voyager opuścił Układ Słoneczny, a ja zadałem sobie pytanie, co by było, gdyby "kosmici" natrafili na sondę i po zapoznaniu się z zawartością kapsuły przylecieli na Ziemię tylko po to, aby posłuchać pieśni Valji. Tak narodził się pomysł na film... Z tragiczną śmiercią Andrzeja, naszego przyjaciela i producenta filmu, wyprawa w góry Rodopów w poszukiwaniu głos Valji, straciła swój pierwotny sens. W bezradności i smutku przypomniała mi się mityczna postać Orfeusza, który w trakijskich górach zszedł do Hadesu, by śpiewem przywrócić ukochanej Euredyki światło życia. Jesienią 2010 r. wyruszyliśmy śladami Orfeusza do bram Hadesu w poszukiwaniu pożegnalnej pieśni dla Andrzeja" - piszą twórcy filmu. Po projekcji spotkanie z reżyserem.

Dodatkowe info na: www.bok.bialystok.pl

Bilety do nabycia w kasie Kina Forum (ul. Legionowa 5, tel. 85 742 23 70) codziennie w godz. 14.00-21.00.

Organizator
Białostocki Ośrodek Kultury

Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline
Miejsce imprezy
Białystok

1324 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39