Gmina buduje domy i zachęca do zamieszkania. Podjęto uchwały w tej sprawie

2020.09.28 16:39
Radni Michałowa zatwierdzili zasady i regulamin wynajmowania lub sprzedaży mieszkań. Jak powiedział burmistrz miasta jest duże zainteresowanie programem "Zamieszkaj w Michałowie".
Gmina buduje domy i zachęca do zamieszkania. Podjęto uchwały w tej sprawie
Fot: mat. ilustrac./zamieszkajwmichalowie.pl

Gminny Program Budowy Mieszkań

Radni Michałowa podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej zatwierdzili wieloletni program gospodarowania zasobami mieszkaniowymi gminy na lata 2020-2024 oraz zasady wynajmowania lokali i regulamin przyznawania, wynajmowania i sprzedaży lokali w ramach Gminnego Programu Budowy Mieszkań.

Podjęte uchwały określają warunki i kryteria, które muszą być spełnione, aby osoby ubiegające się o wykup lub wynajem mieszkań mogły być zakwalifikowane do programu oraz porządkują zasady wynajmowania lokali dla osób w trudnej sytuacji życiowej.

- Jest duże zainteresowanie naszym Programem. Wnioski, które wpłynęły traktujemy jako ankiety. Chcieliśmy się zorientować jak duże jest zainteresowanie, jakimi mieszkaniami czy na wykup, czy na wynajem. Konkretne wnioski będą rozpatrywane po uzyskaniu kredytu przez spółkę Niezapominajka, określeniu kosztów mieszkań, sporządzeniu biznes planu - powiedział burmistrz Marek Nazarko przedstawiając uchwałę radnym.

Przypomnijmy, że program „Zamieszkaj w Michałowie” to propozycja gminy, która ma zachęcić młodych mieszkańców do pozostania w miasteczku, a zarazem być magnesem dla innych, by na stałe przeprowadzić się do Michałowa.

Oceny wniosków dokona spółka Niezapominajka powołana do budowy mieszkań. Wnioski opiniuje komisja, a zatwierdza burmistrza Michałowa.

Kto i kiedy może wynająć lokal?

Zgodnie z uchwałą wynajęcie lokalu może nastąpić, gdy osoby zamieszkujące na terenie Gmin Michałowo nie zalegają z opłatami publicznoprawnymi oraz innymi należnościami wobec Gminy Michałowo, oraz mają następujące dochody na jednego członka gospodarstwa domowego:

- dla gospodarstwa jednoosobowego w zakresie od 100 % do 175 % najniższej emerytury;
- dla gospodarstwa wieloosobowego w zakresie od 75 % do 125 % najniższej emerytury.

Jeżeli wśród członków gospodarstwa domowego zgłoszonych do wspólnego zamieszkiwania jest osoba z orzeczonym stopniem niepełnosprawności:

- dla gospodarstwa jednoosobowego nieprzekraczające 200 % najniższej emerytury;
- dla gospodarstwa wieloosobowego nieprzekraczające 150% najniższej emerytury.

Nowe lokale mieszkalne mogą być sprzedawane lub wynajmowane uczestnikom programu spełniającym następujące warunki:

1. Jedna z osób ubiegających się o uczestnictwo w programie na dzień składania wniosku o uczestnictwo w programie zamieszkuje na ternie Gminy Michałowo, a na dzień podpisania umowy złoży oświadczenie, iż zamieszkuje na terenie Gminy od co najmniej roku;
2. Dochody Uczestników program umieszczą się w granicach wynoszących:
a) w prowadzonym jednoosobowym gospodarstwie domowym 2.000 zł. – 4.000 zł. średnio- miesięcznie z okresu trzech ostatnich miesięcy poprzedzających złożenie wniosku;
b) w prowadzonym dwuosobowym gospodarstwie domowym 3.000 zł. - 6.000 zł. średnio- miesięcznie z okresu trzech ostatnich miesięcy poprzedzających złożenie wniosku;
c) w prowadzonym trzyosobowym gospodarstwie domowym 4.000 zł. - 8.000 zł. średnio- miesięcznie z okresu trzech ostatnich miesięcy poprzedzających złożenie wniosku;
d) w prowadzonym czteroosobowym gospodarstwie domowym 4.500 zł. - 9.000 zł. średnio- miesięcznie z okresu trzech ostatnich miesięcy poprzedzających złożenie wniosku.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1139 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39