"Hulajgęba", czyli nowość BTL-u. To adaptacja słynnej powieści

2024.03.24 10:51
Na deskach Białostockiego Teatru Lalek już niebawem zostanie zaprezentowany nowy spektakl "Hulajgęba", będący adaptacją słynnej powieści Witolda Gombrowicza. Mimo upływu prawie 90 lat od napisania "Ferdydurke", jej tematyka pozostaje nadal aktualna.
"Hulajgęba", czyli nowość BTL-u. To adaptacja słynnej powieści
Fot: Bogumił Gudalewski/Białostocki Teatr Lalek

Premiera spektaklu "Hulajgęba" odbędzie się w środę (27 marca) w Białostockim Teatrze Lalek.

"Hulajgęba"

Aktualna, wstrząsająca, bolesna i śmieszna - taka zapowiada się "Hulajgęba", czyli adaptacja słynnej powieści Witolda Gombrowicza, "Ferdydurke", która powstała w 1937 roku. Powieść ta na scenie BTL-u zestawiona zostanie z podróżą Dantego, Wergiliusza i Beatrycze przez światy opisane w "Boskiej Komedii". Reżyserem sztuki jest Waldemar Śmigasiewicz.

- Zamysł reżyserki jest bliski zamysłowi Gombrowicza. Polega na ukazaniu człowieka w matni innych ludzi, na skrzyżowaniu ich losów oraz w próbie wydostania się z tego i konstatacji, że nasze odbicie jest zależnie od odbicia duszy w oczach innego człowieka. To, co stanowi tu nowość, to propozycja podróży bohatera, zestawionej z podróżą Dantego przez zaświaty. W naszym przypadku będzie to próba połączenia tego z etapami życia, czyli szkołą, domem i dzieciństwem, które wpływają na formowanie się osobowości - opowiada reżyser Waldemar Śmigasiewicz. - Nie każdy dziś wpuszcza Gombrowicza do teatru. Jest to autor nie tyle trudny, co prowokujący do myślenia - dodaje.

W Gombrowiczowskim spojrzeniu na świat, w czasie różnych kryzysów społecznych i politycznych, ludzkie życie jest widziane jako nieustanna walka z różnymi formami oraz jako paradoksalna fascynacja stereotypami. Odbicie tego można znaleźć we współczesnym świecie, co ukazuje właśnie "Hulajgęba".

- To jest apel o dystans do samego siebie. Dystans, który jest w dzisiejszym świecie szalenie potrzebny. Bez niego wszyscy się wymordujemy, gdyż uznamy rację jednego człowieka za racje absolutne - podkreśla reżyser. - Spór pomiędzy Syfonem, a Miętusem, który rozgrywa się na terenie naszego kraju, czyli idealistów proweniencji prawicowej i lewicowej jest tutaj doprowadzony do absurdu. Jest to oczywiście metafora tego sporu, jednak przebiega on przez każdy poziom naszego życia. Jesteśmy w to uwikłani i sami sobie to zgotowaliśmy. Wyjściem z tego jest jedynie dystans i uświadomienie sobie, że musimy żyć z gębą, którą nam przyprawiają i że jesteśmy skazani na drugiego człowieka - opowiada.

W obsadzie spektaklu "Hulajgęba" znajdują się: Iwona Szczęsna, Agata Stasiulewicz, Ryszard Doliński, Adam Zieleniecki, Krzysztof Pilat, Jacek Dojlidko, Michał Jarmoszuk, Piotr Wiktorko, Łucja Grzeszczyk, Magdalena Ołdziejewska, Wiesław Czołpiński, Zbigniew Litwińczuk, Mateusz Smaczny, Krzysztof Bitdorf, Błażej Piotrowski i Maciej Zalewski.

WIĘCEJ INFORMACJI: "Hulajgęba" w Białostockim Teatrze Lalek

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1194 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39