Od świtu do zmierzchu - nowa wystawa w PMKL o rytuałach życia i śmierci

2025.07.14 15:27
Narodziny, zaślubiny i śmierć – to trzy etapy życia, które od wieków wyznaczają ludzką egzystencję. W niedzielę (13 lipca) w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej otwarto wystawę, która pokazuje, jak dawniej na wsi przeżywano te ważne chwile.
Od świtu do zmierzchu - nowa wystawa w PMKL o rytuałach życia i śmierci
Fot: Mateusz Duchnowski

– To, co tu zobaczyłam, było tak naprawdę moim życiem. Wszystkie te rytuały obserwowałam w swoim rodzinnym domu. Te zwyczaje, wspólnie celebrowane, tworzyły bliskość między ludźmi i odpowiedzialność jeden za drugiego – podkreśliła wicemarszałek Wiesława Burnos, obecna na otwarciu wystawy.

Wystawa została podzielona na trzy części, z których każda odnosi się do jednego z rytuałów przejścia. O jej koncepcji i zawartości opowiadały autorki: Monika Janiel, Aleksandra Pluta i Urszula Szymak-Waśkiewicz. Jak podkreślały, prezentowane zwyczaje nie ograniczają się wyłącznie do Białostocczyzny – są typowe dla całego regionu północno-wschodniej Polski.

W poszczególnych obrzędach ważną rolę pełniły przedmioty codziennego użytku, którym przypisywano głębsze znaczenie. Łóżko symbolizowało zarówno początek, jak i kres życia – było miejscem porodu, śmierci oraz pierwszym wspólnym miejscem nowożeńców. Z kolei stół stanowił centrum domowej wspólnoty – to przy nim świętowano narodziny dziecka, wyprawiano wesele, a także gromadzono się po odejściu bliskiej osoby. Zasiadano do wspólnych posiłków, a podczas ważnych wydarzeń wznoszono toasty alkoholem, obecnym zarówno w chwilach radości, jak i żałoby.

Nie mniej istotne były potrawy przygotowywane specjalnie na różne okazje. Towarzyszyły im odpowiednio dobrane stroje oraz rośliny – przede wszystkim zioła. Służyły one zarówno praktycznym oraz symbolicznym celom, np. napary miały ułatwiać poród, bukiety panien młodych podkreślały ich czystość i gotowość do zamążpójścia, a dym z okadzania ciał zmarłych odpędzał złe moce i ułatwiał przejście w zaświaty.

Niektóre z dawnych wierzeń przetrwały do dziś, choć często w uproszczonej formie. Przykładem jest zwyczaj wkładania różańca w dłonie zmarłego w trumnie czy przekonanie, że ciężarnej kobiecie nie należy odmawiać pomocy. Wystawa pokazuje, jak silne były te wierzenia i jaka odgrywały w nim rolę.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą głównie ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Część z nich została wypożyczona przez osoby prywatne. Ważnym elementem aranżacji są archiwalne fotografie ukazujące dawne obrzędy: chrzciny, wesela i pogrzeby. Niektóre z nich zostały powiększone do dużych formatów i stanowią tło ekspozycji, wzmacniając jej autentyczność oraz przekaz emocjonalny.

Wystawę można oglądać do połowy października w dworze z Bobry Wielkiej. Organizatorzy zapowiadają, że towarzyszyć jej będą wydarzenia edukacyjne, m.in. dyskusje i warsztaty rodzinne, pogłębiające wiedzę o tradycyjnej kulturze ludowej.

Diana Rusiłowicz
24@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39