Inwestycje i inne działania w podlaskich samorządach. Kto i co zrobi?

2018.11.30 13:06
Kursy zawodowe, warsztaty, ale też odnowa parku, budowa placu zabaw, boiska czy remont zabytkowego kościoła - m.in. takie inwestycje zrealizują podlaskie gminy za łącznie prawie 3 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.
Inwestycje i inne działania w podlaskich samorządach. Kto i co zrobi?
Fot: pixabay.com

Kursy zawodowe i warsztaty

Zarząd województwa podlaskiego przyznał łącznie blisko 3 mln zł na projekty gmin z Lokalnych Grup Działania: Stowarzyszenie Sąsiedzi, Fundusz Biebrzański i Brama na Podlasie.

I tak np. Stowarzyszenie Sąsiedzi przeprowadzi trzy przedsięwzięcia. Placówka Kształcenia Ustawicznego "Logos" Centrum Edukacyjne wraz z partnerami: gminą Piątnica i gminą Łomża zrealizuje projekt "Młodzi–Aktywni". Skierowany jest on do 48 osób z tych dwóch gmin, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznych (biednych, bezrobotnych, chorych), które nie skończyły 18. roku życia lub są już dorosłe, ale jeszcze się uczą.

Osoby te wezmą udział w stażach i kursach zawodowych, piknikach rodzinnych, warsztatach z zakresu profilaktyki i uzależnień, skorzystają z porad doradcy zawodowego, pomocy pracowników socjalnych. Projekt będzie trwał od 1 lutego przyszłego roku do 31 stycznia 2020 r. Jego wartość to 282,9 tys. zł, zaś dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego pokryje 266,2 tys. zł.

Natomiast Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Radość Życia" z Lokalnej Grupy Działania Fundusz Biebrzański chce zapewnić kompleksowe wsparcie 30 podopiecznym z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Białostockiej. Projekt ma wpłynąć na podniesienie poziomu aktywności życiowej, zawodowej, wzrost kompetencji i umiejętności niezbędnych do podjęcia pracy u osób z terenu gmin Suchowola, Nowy Dwór oraz Dąbrowa Białostocka. Skorzystają one z pomocy psychologicznej, wezmą udział w warsztatach na rzecz aktywizacji i usamodzielnienia, w szkoleniach i stażach zawodowych. Przedsięwzięcie ma trwać od 2 stycznia 2019 do 30 czerwca 2020 r. Jego realizacja to koszt rzędu 403 tys. zł, przy czym dofinansowanie z RPOWP wyniesie 382,7 tys. zł.

Rewitalizacja parku, remont kościoła i parku

Z kolei Augustów otrzyma 440 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na rewitalizację Parku Herberta na Lipowcu w Augustowie (wartość 505 tys. zł). Wykonane zostaną ścieżki parkowe, nawierzchnia placu, miejsce na rowery, oświetlenie z 11 lampami LED. Pojawią się również rowerowy plac zabaw "Pumptrack", aktywna ścieżka zdrowia, zieleń oraz monitoring.

A Parafia Rzymskokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy za 214 tys. zł dotacji z RPOWP wykona remont więźby dachowej wraz z wymianą pokrycia dachowego nad nawą główną zabytkowego kościoła.

I to jeszcze nie wszystko, ponieważ LGD Brama na Podlasie zajmie się trzema pomysłami. Gmina Czyżew za 1,2 mln zł dofinansowania zagospodaruje centrum (wartość 3,8 mln zł) w obrębie Dużego Rynku i Małego Rynku, a także wykona chodniki i drogi przecinające ten teren. Zostanie również nasadzona zieleń i wykonana fontanna.

Gmina Ciechanowiec odnowi i zagospodaruje plac miejski położony przy ul. Mickiewicza w Ciechanowcu, który objęty jest ochroną konserwatorską. Wartość tej inwestycji to 307 tys. zł, a dofinansowanie z RPOWP wynosi 240 tys. zł.

Z kolei gmina Zambrów utworzy miejsca rekreacji przy budynku świetlicy wiejskiej w miejscowości Cieciorki. Wybuduje plac zabaw, altanę, boisko do piłki nożnej. Całość oszacowano na 135,6 tys. zł, przy dotacji w wysokości 129 tys. zł.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

912 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39