Jagiellonia pokonała Legię. Mistrza jeszcze jednak nie znamy [ZDJĘCIA]

2019.05.15 19:30, Aktualizacja: 2019.05.15 22:55
W ostatnim domowym meczu przy Słonecznej w sezonie 2018/2019 Jagiellonia Białystok wygrała z Legią Warszawa 1:0. Jedyny gol w spotkaniu padł po samobójczym trafieniu Mateusza Wieteski.

Środowy (15.05) pojedynek Jagiellonii z Legią miał bardzo dużą wagę. Białostoczanie liczyli bowiem na komplet oczek, który pozwoli im pozostać w grze o europejskie puchary, zaś warszawska ekipa wykazywała sporą chrapkę na triumf, dający nadzieję na wyprzedzenie Piasta Gliwice w walce o mistrzostwo Polski.

Pierwsza połowa starcia w wykonaniu Jagiellonii była dobra, a nawet więcej niż dobra. Żółto-Czerwoni nie pozwalali Legii na zbyt wiele w ataku (jedyne zagrożenie pod bramką Sandomierskiego było po uderzeniu z dystansu oddanym przez Stolarskiego), a sami potrafili kilka razy podnieść przyjezdnym ciśnienie. Dwukrotnie dobrze interweniował jednak Majecki, który najpierw sparował na rzut rożny strzał nogą oddany przez Runje, po czym wyszedł też obronną ręką w starciu sam na sam z Klimalą. Golkiper Legii nie miał jednak nic do powiedzenia w 28. minucie, kiedy to po płaskim wstrzeleniu futbolówki przez Poletanovicia piłkę - wślizgiem - do własnej siatki skierował Wieteska.

Druga połowa rozpoczęła się od niezłej akcji Dumy Podlasia zwieńczonej zablokowanym uderzeniem Patryka Klimali, po czym do głosu doszli Legioniści. W 47. minucie oko w oko z Sandomierskim stanął Nagy, ale górą w tym pojedynku okazał się bramkarz wicemistrzów kraju, po czym zawodnicy prowadzeni przez Aleksandara Vukovicia próbowali stworzyć niebezpieczeństwo, posyłając liczne dośrodkowania w szesnastkę.

Żółto-Czerwoni odpowiadali rzadko, ale za to groźnie. Najbliżej strzelenia bramki znów był Klimala, jednak celownik 20-latka w środowy wieczór nie został ustawiony na tyle skrupulatnie, by młody snajper mógł się cieszyć z gola. Tym razem Patryk - kopiąc futbolówkę zza pola karnego - trafił "tylko" w poprzeczkę.

Przewaga Legii z minuty na minutę rosła, lecz defensywa Jagiellonii w ostatnim domowym spotkaniu przed własną publicznością spisywała się bez zarzutów. Choć przyjezdni w pewnym momencie zamknęli białostoczan we własnej szesnastce, to jednak nic z tego nie wynikło i mecz zakończył się wynikiem 1:0 dla Dumy Podlasia.

Mimo porażki warszawska drużyna nadal ma szansę, by sięgnąć po mistrzowski tytuł, bowiem swojego spotkania z Pogonią Szczecin nie wygrał Piast Gliwice (było 0:0).

W innej rywalizacji Zagłębie Lubin przegrało 1:2 z Cracovią, co oznacza, że Żółto-Czerwoni wciąż znajdują się poza europejskimi pucharami. Jaga w dalszym ciągu okupuje lokatę numer 5.

Jagiellonia Białystok - Legia Warszawa 1:0 (1:0)
Bramka: Mateusz Wieteska 28sam.

Jagiellonia Białystok: Grzegorz Sandomierski - Andrej Kadlec, Ivan Runje, Zoran Arsenić, Bodvar Bodvarsson - Arvydas Novikovas, Marko Poletanović (62' Martin Adamec), Taras Romanczuk, Martin Pospisil, Guilherme (65' Jakub Wójcicki) - Patryk Klimala (77' Bartosz Kwiecień)

Legia Warszawa: Radosław Majecki - Paweł Stolarski (51' Carlitos), Mateusz Wieteska, Artur Jędrzejczyk, Adam Hlousek - Marko Vesović, Cafu, Domagoj Antolić (64' Jarosław Niezgoda), Sebastian Szymański, Dominik Nagy - Kasper Hamalainen (86' Miroslav Radović)

Zapis relacji live:

II połowa:

90+7. - Tak, Piast zremisował z Pogonią 0:0. Walka o mistrzowski tytuł rozstrzygnie się więc dopiero w ostatniej kolejce.

90+7. - Koniec meczu! Jagiellonia pokonała Legię 1:0! Mistrza jeszcze chyba jednak nie poznamy, bo Piast remisuje z Pogonią 0:0. Szkoda, że Zagłębie nie utrzymało wyniku 1:1 z Cracovią, bo to oznacza, że wciąż jesteśmy na lokacie numer 5.

90+6. - Legia ma korner. To już chyba ostatnia akcja.

90+5. - "Żółtko" dla Wieteski za faul na Pospisilu.

90+5. - Cracovia znów prowadzi... Spadamy na 5. miejsce...

90+4. - Sprytne zachowanie Novikovasa, który wywalczył rzut wolny na połowie rywali.

90+3. - Piłka wybita! Jeszcze 3 minuty!

90+3. - Korner dla Legii...

90+1. - Ufff, strzał z bliska Wieteski broni Sandomierski.

90. - Pogramy jeszcze 6 minut...

90. - Legia co chwilę dośrodkowuje. Ależ napór rywali...

89. - Zagłębie wyrównało! Jagiellonia wskakuje w tej chwili na 4. miejsce premiowane grą w europejskich pucharach!

88. - Żółto-Czerwoni są zamknięci na 30. metrze od własnej bramki...

87. - Jaga już głównie się broni.

86. - Ostatnia zmiana w stołecznym zespole. Z boiska schodzi Hamalainen, a pojawia się na nim Radović.

85. - Kompletnie niepilnowany na dalszym słupku był Carlitos. Na szczęście Hiszpan uderzył głową źle i nie było z tego gola.

84. - Dwa strzały Legii w jednej akcji. Goście mają jeszcze korner...

82. - Ufff, świetna interwencja głową Kadleca. Gdyby nie Andrej, Hlousek miałby szansą na uderzenie z woleja z 10. metra.

79. - Żółta kartka dla Arsenicia, który przerwał groźną kontrę Legii. Zatem i Zorana nie zobaczymy w Gdańsku. Będą spore osłabienia.

77. - Za Klimalę pojawia się Kwiecień.

75. - Obok bramki huknał Hlousek.

75. - Cracovia prowadzi z Zagłębiem Lubin 1:0. To zła wiadomość. Jaga przy obecnych wynikach wciąż jest zatem poza europejskimi pucharami.

72. - Na dzisiejszy mecz wybrało się 13573 kibiców.

71. - Niecelna próba strzelecka z dystansu w wykonaniu Cafu.

68. - No a teraz futbolówkę z dystansu kopnął Szymański. Na szczęście celowniki Legionistów cały czas są rozstrojone.

67. - Uff... Zza szesnastki techniczne uderzenie oddał Carlitos. Piłkę na rzut rożny sparował Sandomierski.

65. - No i kolejna zmiana. Guilherme zastępuje Wójcicki. Brazylijczyk złapał chyba jakiś uraz.

64. - Niecelnie z rzutu wolnego piłkę kopnął Szymański.

64. - Schodzi Antolić, wchodzi Niezgoda.

63. - Próba prostopadłego podania Guilherme do Klimala. Legioniści połapali się w zamiarach Brazylijczyka.

62. - Zmiana w ekipie Jagiellonii. Na plac gry - za Poletanovicia - wbiega Adamec.

59. - Po wrzutce Szymańskiego strzał głową oddał Nagy. Piłka poszybowała ponad bramką.

58. - Żółtym kartonikiem ukarany został Guilherme. Dla Brazylijczyka to koniec sezonu. W Gdańsku czeka go przerwa.

57. - Klimala z 16. metra huknął wprost w poprzeczkę! Po chwili uderzenie oddał też Novikovas. Był wyblok, a więc jest korner.

56. - Po zagraniu Carlitosa na pozycji spalonej znalazł się Hamalainen.

55. - Seria dośrodkowań gości. Po jednym z nich było groźnie. Ostatecznie piłka jednak znalazła się w rękawicach Grześka.

53. - Z 18. metra strzał oddał Nagy. Na posterunku jednak Sandomierski.

51. - Za Stolarskiego pojawił się Carlitos.

50. - Legia przycisnęła...

48. - Po dośrodkowaniu Stolarskiego i interwencji Bodvarssona Legia miała rzut rożny. Nic jednak z niego nie wynikło.

47. - Nagy stanął oko w oko z Sandomierskim. Grzesiek obronił! Ależ początek drugiej połowy.

46. - Dobra akcja Jagiellonii. Novikovas na pełnej szybkości podał piłkę do Guilherme, ten wycofał ją do Klimali, ale Patryk, mając sporo czasu na oddanie uderzenia, trafił wprost w rywala...

46. - Gramy dalej. Oba zespoły wyszły z szatni bez kadrowych roszad.

I połowa:

45+2. - Przerwa. Bardzo dobre 45 minut w wykonaniu Jagiellonii. Oby po przerwie gra białostoczan była równie solidna.

45+1. - Z dystansu - bardzo niecelnie - uderzył Wieteska.

45. - Doliczone 2 minuty.

43. - Fatalne zagranie Antolicia i od bramki grę wznowi Grzesiek.

42. - Z lewej strony dośrodkowywał Hlousek. Czech przeciągnął jednak tę wrzutkę i piłkę mają białostoczanie.

41. - Na 25. metr wybiegł Sandomierski. Bramkarz Jagi interweniował tam głową.

41. - Na innych stadionach na razie bez goli.

39. - Dobre piąstkowanie Sandomierskiego wyjaśnia sytuację.

38. - Złe wybicie piłki przez Arsenicia, w efekcie czego goście będą wykonywać rzut rożny.

36. - Ależ szansa!! Kadlec zagrał do przodu do Klimali, ten popisał się szybkością, wyprzedził Vesovicia, przebiegł kilkadziesiąt metrów i będąc w polu karnym oddał strzał po krótkim słupku! Niestety dobrze nogami interweniował Majecki.

35. - Z dystansu huknął Stolarski. Sandomierski przeniósł piłkę ponad poprzeczkę.

35. - Dwa wygrane pojedynki w powietrzu Runje we własnej szesnastce. Brawo!

33. - Zablokowany strzał Pospisila. Dobry fragment Jagiellonii. Legia po stracie gola jest zamroczona.

32. - Żółtą kartkę otrzymał Jędrzejczyk.

31. - Po dośrodkowaniu Guilherme do ekwilibrystycznego strzału składał się Runje. Chorwat niestety nie trafił w futbolówkę.

31. - Novikovas nabił Stolarskiego i Jaga ma rzut rożny.

28. - GOOOOOOOOOOOOOOOOL!!! Z prawej strony mocno piłkę w pole karne wstrzelił Poletanović. Zagranie przeciął Wieteska, który skierował futbolówkę do własnej siatki!! 1:0!

27. - Guilherme ładnie zwiódł Stolarskiego, dzięki czemu Jaga miała szansę na szybką akcję. Niestety rywal przerwał wszystko faulem. Otrzymał za to żółtą kartkę.

25. - Ostatnie minuty bez historii. Dużo niecelnych zagrań, mało jakości.

20. - Płaskie uderzenie z dystansu oddał Nagy. Pewnie broni Sandomierski.

19. - Spalony Jędrzejczyka.

18. - Niebezpieczeństwo zostało oddalone.

18. - Po lewej stronie szarżował Vesović. Stołeczny zespół ma dzięki temu korner.

17. - Jagiellończycy wybili piłkę po wrzutce gości, po chwili futbolówkę przejął jeszcze Jędrzejczyk, który zdecydował się na strzał z dystansu, ale próba ta została zablokowana.

16. - A teraz rzut rożny będą wykonywać Legioniści.

15. - Po centrze Guilherme strzał nogą oddał Runje. Z trudem broni Majecki!

15. - Jaga ma korner.

14. - Centra Guilherme w szesnastkę, ale tam było czterech piłkarzy Legii i tylko jeden Jagiellończyk. To nie miało prawa się udać.

9. - Na pozycji spalonej złapany został Vesović.

7. - Poletanović zdecydował się na bezpośredni strzał na bramkę. Uderzył zbyt wysoko.

7. - Bodvarsson wywalczył rzut wolny. Tuż przy linii pola karnego. Tyle że z boku boiska.

4. - Zablokowane uderzenie Guilherme.

3. - Hlousek nie doszedł do długiego zagrania od kolegi, dlatego grę z 5. metra rozpocznie Sandomierski.

1. - Centra Novikovasa w pole karne, małe zamieszanie i... ostatecznie nie doszło do oddania strzału na bramkę Majeckiego.

1. - No i gramy! Pierwszy kontakt z piłką wykonali goście, których kibice kilkukrotnie już zdążyli "pozdrowić".

Przed meczem:

20.27 - Piłkarze zameldowali się na murawie. Zaraz zaczynamy!

20.25 - Na stadionie jest coraz głośniej. Starcie Jagiellonii z Legią zobaczy na żywo kilkanaście tysięcy widzów.

20.07 - Legia zdobyła więcej punktów na wyjeździe (33) niż Jagiellonia u siebie (28).

20.03 - Na płycie stadionu trwa rozgrzewka.

19.57 - Legia nie potrafi wygrać przy Słonecznej już od 4 spotkań (3 remisy i 1 zwycięstwo białostoczan). Niech ta passa zatem wciąż trwa!

19.50 - By nie oglądać ostatniego meczu w sezonie sprzed telewizora, na żółte kartki muszą uważać dziś Zoran Arsenić, Guilherme i Taras Romanczuk. Każdy z wymienionych zawodników ma bowiem na swoim koncie 7 "żółtek".

19.40 - Dzisiejszy mecz poprowadzi Szymon Marciniak, który w tym sezonie gwizdał już jeden pojedynek białostoczan z Legionistami. W wyjazdowej batalii przy Łazienkowskiej Żółto-Czerwoni polegli 0:3.

Jagiellonia ogólnie nie ma korzystnego bilansu w spotkaniach sędziowanych przez Marciniaka. Przedstawia się on następująco: 12 zwycięstw, 11 remisów, 14 porażek.

W wozie z systemem VAR zasiądą Tomasz Kwiatkowski i Konrad Sapela.

19.33 - Tak wyglądają składy. Ponieważ w Gliwicach w nieodpowiedzialny sposób wykartkował się Jesus Imaz, na dzisiejszy mecz wychodzimy z Patrykiem Klimalą na szpicy. Tym Patrykiem, który w trwającym sezonie Lotto Ekstraklasy - w ciągu 550 minut gry - strzelił 1 bramkę…

Jagiellonia Białystok: Grzegorz Sandomierski - Andrej Kadlec, Ivan Runje, Zoran Arsenić, Bodvar Bodvarsson - Marko Poletanović, Taras Romanczuk - Arvydas Novikovas, Martin Pospisil, Guilherme Sitya - Patryk Klimala

Rezerwowi: Marian Kelemen, Jakub Wójcicki, Martin Adamec, Maciej Twarowski, Szymon Łapiński, Martin Kostal, Bartosz Kwiecień

Legia Warszawa: Radosław Majecki - Paweł Stolarski, Artur Jędrzejczyk, Mateusz Wieteska, Adam Hlousek - Domagoj Antolić, Cafu - Marko Vesović, Dominik Nagy, Sebastian Szymański - Kasper Hamalainen

Rezerwowi: Radosław Cierzniak, Jarosław Niezgoda, Luis Rocha, Carlitos, Miroslav Radović, Inaki Astiz, William Remy

19.30 - Witamy serdecznie ze Słonecznej po raz ostatni w tym sezonie. Przed nami bardzo ekscytujące starcie, bowiem na stadion miejski przyjechała bijąca się o mistrzostwo Polski Legia Warszawa. Duma Podlasia ma okazję pozbawić stołeczny zespół szansy na złote medale. Stanie się tak, jeżeli podopieczni Ireneusza Mamrota wygrają z paczką dyrygowaną przez Aleksandara Vukovicia, a Piast Gliwice w tym samym czasie pokona na wyjeździe Pogoń Szczecin. Szykują się spore emocje!